„Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich 1980-81: buntownicy
czy postrewizjoniści?” – spotkanie z cyklu „Krakowska Loża Historii Współczesnej” – Kraków, 12 grudnia 2012 r.
Instytut Pamięci Narodowej oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zapraszają na spotkanie „Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich 1980-81: buntownicy czy postrewizjoniści?”. W dyskusji na temat książki Załamanie na froncie ideologicznym. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich od Sierpnia’80 do stanu wojennego, weźmie udział autor dr Daniel Wincenty oraz Jerzy Surdykowski. Spotkanie poprowadzi Roman Graczyk.
Okres jawnego istnienia „Solidarności” (1980-1981) to w dziejach Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich czas niezwyczajny. Po dekadach egzystencji fasadowych struktur dziennikarskich, SDP pod przywództwem Stefana Bratkowskiego przebudziło się do roli rzeczywistego reprezentanta dziennikarzy. Więcej nawet: sytuując się na pozycji mediatora stało się ważnym czynnikiem na polskiej scenie politycznej tego burzliwego czasu.
Czy można jednak uznać, że ówczesne SDP wykuwało podstawy dla dziennikarstwa prawdziwie niezależnego, nie uwikłanego w spory polityczne, obiektywnie opisującego rzeczywistość? Jaki był wpływ tamtego etosu na kształt dziennikarstwa polskiego u progu III RP? O tym chcemy dyskutować 12 grudnia w Bibliotece przy Rajskiej.
|