Studio pod drabinami powstało jako ośrodek artystyczny i dydaktyczny. Budują je osoby wykształcone muzycznie, plastycznie i naukowo. Na takim gruncie powstała wizja teatru muzycznego dla dorosłych i dla dzieci.
1. Inscenizujemy własne adaptacje literatury starożytnego Egiptu - w tym wypadku interpretujemy nie tylko sam tekst z oryginału (jeden z nas jest egiptologiem), lecz próbujemy też zbliżyć się do linii melodycznej języka. W choreografii korzystamy z (ocalałych fragmentami) egipskich rysunków tancerzy.
2. Inscenizujemy własne teksty bajkowe pisane z myślą o teatrze kukiełkowym - w tym wypadku są dla nas wzorem Dzieci z Bullerbyn”– wzorem moralnym. Chcemy przez to powiedzieć, że nasze bajki, niekiedy inspirowane znaną literaturą, niekiedy całkowicie oryginalne, programowo unikają przemocy i okrucieństwa, a świat napięć i walki nie przybiera postaci jednoznacznego zła.
Nasz teatr dla dzieci jest przede wszystkim teatrem muzycznym. Dzieci z widowni są zachęcane do wspólnego śpiewania piosenek.
3. Inscenizujemy spektakle wprowadzające dzieci i młodzież w rozumienie muzyki poważnej - pierwszy spektakl zatytułowany „Klasa pana Emanuela - sonata” wprowadzi dzieci w tajemnicę budowy sonaty za pomocą zabawnych historii, których głównymi bohaterami jest nauczyciel muzyk i - pan Emanuel i jego ukochany uczeń lis. Towarzyszą im dzieci z klasy pana Emanuela. W cyklu spektaklów łączymy element artystyczny z dydaktycznym.
|