POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
 
POD NASZYM PATRONATEM
  »  15-08-2023wtorek - 16-08-2023sroda
"Dziś w Krakowie" - Portal Kraków Zaprasza
Zapraszamy na niezwykły odpust z obrzędem błogosławieństwa zwierząt do Diecezjalnego Sanktuarium św. Rocha w Mikstacie

miejsce:
Diecezjalne sanktuarium św. Rocha ul. Cmentarna
63-510 Mikstat
15.08. godz. 13:00 do 16.08 godz. 19.30
WSTĘP WOLNY
DLA DZIECI
WSPÓLNE: dla dzieci i dorosłych
» Wydarzenia inne
Zbliża się 16 sierpnia, dla mikstackiej wspólnoty parafialnej dzień niezwykle ważny, dzień uroczystości odpustowych ku czci św. Rocha połączonych z obrzędem błogosławieństwa zwierząt.

Na niewielkim Wzgórzu Cmentarnym za miastem w Mikstacie, wśród starych drzew znajduje się niewielki drewniany kościół, który w 2011 roku został ustanowiony Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha. Kościół został pobudowany w 1786 roku jako wotum za uratowanie mieszkańców miasteczka od zarazy, która siała śmierć w okolicy. Gdy wchodzimy do wnętrza Sanktuarium w ołtarzu głównym widzimy młodego mężczyznę w stroju pielgrzyma, z raną na prawej nodze. Nogę tę opatruje anioł. Przy lewej nodze możemy zobaczyć psa z chlebem w pysku. Młody mężczyzna z obrazu to patron tego miejsca Święty Roch, który od ponad trzystu lat w sposób szczególny czczony jest w mikstackiej parafii. Gdy kartki kalendarza pokazują ostatnie lipcowe dni to znak, że należy rozpoczynać przygotowania do niespotykanych uroczystości odpustowych. Tym, którzy może pomyślą sobie, przecież odpust przeżywa każda parafia spieszymy z wyjaśnieniem, tak oczywiście, ale nie w każdej kultywuje się zwyczaje sięgające początków XVIII wieku.

Jakie? Od ponad trzystu lat podczas uroczystości odpustowej ku czci św. Rocha w Mikstacie odbywa się obrzęd błogosławieństwa zwierząt. Odpust to szczególny czas, do którego należy się przygotować, przede wszystkim duchowo. W czas bezpośredniego przygotowania do uroczystości odpustowych wpisuje się odprawiana codziennie, od 7 sierpnia, o godz. 18:30 Msza Święta połączona z naukami. Po Eucharystii Nowenna do Świętego Rocha będąca od pokoleń formą duchowego przygotowania do uroczystości odpustowych ku czci Świętego Patrona.

Warto zwrócić uwagę na propozycję skierowana szczególnie do młodego pokolenia. 7. sierpnia rozpoczną się spotkania w ramach XII edycja „Szkoły Świętego Rocha”. Czym jest ta wakacyjna szkoła? To spotkania przybliżające dzieciom postać Świętego Patrona, a także czas wspólnej modlitwy nowennowej, poznawania zwyczajów odpustowych, historii małej Ojczyzny, dziedzictwa przekazanego nam przez przodków. Spotkania te pomagają zrozumieć młodym sens i znaczenie odbywającego się w Mikstacie obrzędu błogosławieństwa zwierząt.
W scenariuszu uroczystości odpustowych znajduje się Dzień Chorych i Starszych. Przeżywany będzie w niedzielę 8. sierpnia. Będzie to spotkanie modlitewne osób chorych i starszych oraz ich opiekunów przy relikwiach św. Rocha.

W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwanej także świętem Matki Bożej Zielnej po Mszy Świętej sprawowanej o godz. 18:00 z kościoła farnego wyruszy do sanktuarium procesja z Najświętszym Sakramentem i relikwiami Świętego Rocha. W sanktuarium św. Rocha odśpiewane zostaną nieszpory i rozpocznie się całonocne czuwanie modlitewne.

O godz. 24:00 kapłani pochodzący z mikstackiej parafii bądź z nią związani będą sprawowali pasterkę. Maryja, którą w sposób szczególny czcił św. Roch przeprowadzi nas w tę nocna porę w odpustowy czas. Niezwykły klimat do modlitwy panuje podczas tej Mszy Świętej sprawowanej wśród migocących na grobach lampek symbolizujących pamięć o tych, którzy odeszli, a którzy kiedyś oddawali cześć św. Rochowi. Ta nocna pora, ten wyjątkowy czas skłania do refleksji i modlitewnej zadumy, której z pewnością w tę noc zapewne nie zabraknie.
O godzinie 8:00 sprawowana będzie przy ołtarzu polowym przy sanktuarium Msza św. w intencji gospodarzy i pielgrzymów, a po niej odbędzie się wspomniany już obrzęd błogosławieństwa zwierząt, którego dokona J.E. Ksiądz Bp Łukasz Buzun. Jest on niezwykle widowiskowy, ale przede wszystkim ma wymiar religijny. Mieszkańcy parafii, ale także pielgrzymi przyprowadzają, przynoszą, a czasami przywożą swoje zwierzątka, by powierzyć je opiece świętego Rocha. Przed bramą przechodzi wraz ze swoimi właścicielami praktycznie cała Arka Noego. W tej przedziwnej procesji można zobaczyć konie, kucyki, psy, koty, chomiki, świnki, rybki, żółwie, kurczaki i jeszcze inne ptaki i zwierzaki. Oczywiście udział w tej procesji może wziąć każdy, kto przyprowadzi, przyniesie lub przywiezie swoje zwierzęta. Od wieków wierzy się, że udział w "świętorochowym" obrzędzie błogosławieństwa chroni zwierzęta przed chorobami.

Trudno wyobrazić sobie odpust bez uroczystej sumy. Ta odprawiona zostanie o godz. 11:00. W tym roku przewodniczył jej będzie J.E. Ksiądz Bp Łukasz Buzun.

Uroczystość na Cmentarny Wzgórzu zakończy Msza Święta z indywidualnym błogosławieństwem dzieci, która sprawowana będzie o godz. 18:00. To ważny element w scenariuszu uroczystości odpustowych, podczas których swój czas na spotkanie z Niebieskim Patronem mają najmłodsi. Następnie procesja z Najświętszym Sakramentem i relikwiami św. Rocha powróci do kościoła farnego.

W programie odpustu jest jeszcze jeden szczególny dzień – Dzień dziękczynienia. W tym roku obchodzony będzie po raz dziesiąty, w niedzielę po uroczystościach odpustowych. To czas dziękczynienia Panu Bogu za szczególny czas łaski, ale także ludziom, którzy w jakikolwiek sposób włączą się w przygotowania odpustowe. To także czas modlitwy za tych, którzy poprzedzili nas w drodze do Domu Ojca, a dzięki którym piękne zwyczaje odpustowe przetrwały.


Dodajmy, że w grudniu 2015 roku uroczystości odpustowe ku czci Świętego Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt zostały wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Zadziwiająca jest siła wiary i tradycji w mikstackiej społeczności.
Ks. kan. Krzysztof Ordziniak, kustosz sanktuarium
Małgorzata Strzelec
 
http://www.parafia-mikstat.pl/
Miejsce:
Diecezjalne sanktuarium św. Rocha ul. Cmentarna
63-510 Mikstat
Godz.
15.08. godz. 13:00 do 16.08 godz. 19.30
 

 

  
ZAPRASZA
"Dziś w Krakowie" - Portal Kraków Zaprasza
http://www.Krakow.zaprasza.eu
 
 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury