Pan Tadeusz
Adama Mickiewicza
adaptacja:
Mikoaj Grabowski, Tadeusz Nyczek
reyseria:
Mikoaj Grabowski
scenografia:
Jacek Ukleja
muzyka:
Zygmunt Konieczny
wystpuj:
- Magda Grziowska / Aldona Grochal / Monika Jakowczuk / Katarzyna Krzanowska / Paulina Pulednik / Juliusz Chrzstowski / Roman Gancarczyk / Krzysztof Globisz / Grzegorz Grabowski / ukasz Byczek / Tadeusz Huk / Zbigniew W. Kaleta / Marcin Kalisz / Zbigniew Kosowski / Jan Peszek / Andrzej Rozmus / Bogdan Somiski / Jerzy wich / Krzysztof Wieszczek / Krzysztof Zawadzki / Wojciech Trela
Premiera 9 grudnia 2011 roku na Duej Scenie
Mylenie o wystawieniu Panu Tadeusza byo naturaln konsekwencj takich moich spektakli jak Pamitki Soplicy wedug Rzewuskiego czy Opisy obyczajw wedug ksidza Kitowicza. Z tym zamiarem nosiem si dosy dugo i w kocu zdecydowaem si go zrealizowa mwi Mikoaj Grabowski.
Przygotowujc wraz z Tadeuszem Nyczkiem sceniczn adaptacj epopei wyszedem z zaoenia, ktre wynika z samej istoty utworu Mickiewicza. Zarwno w poszczeglnych ksigach, jak i w Epilogu znajdujemy bowiem liczne fragmenty na temat bolesnego poszukiwania utraconej ojczyzny. Zrozumiae z emigracyjnej perspektywy zawoania: O Matko Polsko! Ty tak wieo w grobie / Zoona nie ma si mwi o Tobie! czy te: Jedna ju tylko jest kraina taka, / W ktrej jest troch szczcia dla Polaka: / Kraj lat dziecinnych! On zawsze zostanie / wity i czysty, jak pierwsze kochanie zamieniaj Polsk w obiekt nieustajcego, quasi-religijnego kultu. W tym znaczeniu Pan Tadeusz jest dla Polakw swego rodzaju Bibli. I tak by przez lata, nie tylko w dobie zaborw, postrzegany: W najgbszej istocie swej jest Pan Tadeusz poematem religijnym, jest kantykiem wiary w zwycistwo nad zem, w zwycistwo zarwno jednostkowe, jak zbiorowe, czowieka, jak narodu. (...) Nard polski nie ulegnie zatracie, zrzuci schorzae narole przeszoci, speni sw misj, co wicej: ustrojem swym posuy za wzr nadchodzcej epoce rozkwitu wolnoci i religii pisa w 1934 profesor Stanisaw Pigo.
Punktem wyjcia przygotowywanej w Starym Teatrze inscenizacji jest wanie to nieustanne pielgrzymowanie Polakw do Polski wynionej, wspaniaej, witej, ale wci nieosigalnej. Ta wdrwka pozwala na rytualne przeywanie powrotu do rde wszelkiego dobra i pikna, przy wtrze arliwych modlitw zanoszonych do nieba czyli tej mitycznej Ojczyzny. Bohaterami spektaklu s wspczeni pielgrzymi, ktrzy wypiewujc kolejne antyfony do Polski odbywaj podr w gb narodowej duszy.
Biuro Obsugi Widzw:
Pl. Szczepaski 1, tel. 12 422 40 40, fax 12 292 75 12, rezerwacja@stary.pl
Godziny otwarcia biura: pn.-pt. w godz. 9:00-17:00, sb. w godz. 9:00-13:00
Ceny biletw:
50 z (normalny), 30 z (ulgowy)
Kasy biletowe:
Dua Scena - ul. Jagielloska 1, tel. 12 422 40 40
Nowa Scena - ul. Jagielloska 1, tel. 12 422 40 40
Scena Kameralna - ul. Starowilna 21, tel. 12 428 47 00
Godziny otwarcia kas: wt.-sb. w godz. 10.00-13.00, 17.00-19.00
oraz dwie godziny przed przedstawieniem; w poniedziaki kasy nieczynne
|