POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
   
ARCHIWUM     zobacz wydarzenia archiwalne
ARCHIWUM     zobacz wszystkie wydarzenia archiwalne

 
04-03-2013      -  
"Dziś w Krakowie" - Portal Kraków Zaprasza
Gimnastyka ciała dla umysłu
"Dziś w Krakowie" - Portal Kraków Zaprasza


http://www.Krakow.zaprasza.eu
Akademia Wychowania Fizycznego
Kraków, Aleja Jana Pawła II 78
15.00
WSTĘP WOLNY    DLA DZIECI   
 
Sport
Coraz więcej dzieci niechętnie uczestniczy w zajęciach wychowania fizycznego w szkołach. Najmłodsi opuszczajš lekcje WF-u, często za przyzwoleniem rodziców, większoœć czasu spędzajš przy komputerze lub przed telewizorem. A przecież pozytywnych efektów ruchu na rozwój psychofizyczny dziecka nie da się przecenić. Wydawnictwo Nowa Era podczas serii spotkań z nauczycielami w całej Polsce chce zwrócić uwagę, jak istotne dla rozwoju umysłu najmłodszych sš nawet najprostsze ćwiczenia fizyczne. W projekt sš zaangażowane Akademie Wychowania Fizycznego. Jedno ze spotkań odbędzie się 4 marca w Krakowie. Poza najnowszš wiedzš na ten temat zostanš zaprezentowane przykłady ciekawych lekcji WF-u w klasach 1–3 szkoły podstawowej.

Dziecko rozpoczynajšce szkołę podstawowš ma coraz mniej czasu na ruch. Chwile, które w przedszkolu wykorzystywało na zabawy ruchowe, teraz musi poœwięcić na pracę w klasie, siedzšc w ławce. Po szkole z kolei odrabia lekcje, uczestniczy w dodatkowych zajęciach. Aktywnoœć fizyczna schodzi na dalszy plan. To niestety ma bardzo negatywne skutki zdrowotne, a także niekorzystnie wpływa na rozwój umysłowy ucznia.

Fizjologiczna potrzeba ruchu dziecka w pierwszych klasach podstawówki zostaje zahamowana przez przymus siedzenia w ławkach. A przecież ruch w tym okresie rozwoju jest bardzo ważny. Obserwujemy, że nasze dzieci z roku na rok sš coraz słabsze i mniej sprawne fizycznie – mówi Anna Karniej, dyrektor wydawniczy Nowej Ery. – Aby rozwój dzieci postępował właœciwie – mam na myœli nie tylko sprawnoœć fizycznš, ale przede wszystkim umysłowš – należy zadbać o odpowiedniš iloœć ruchu. Chcemy przekonać nauczycieli, by podczas zajęć poœwięcali choć kilka minut na proste ćwiczenia gimnastyczne. Mamy ciekawe propozycje. Chodzi o bardzo proste rozwišzania. Nie wszyscy zdajš sobie sprawę na przykład z tego, że nawet przesadzenie dziecka z lewej częœci sali na prawš wywołuje bardzo pozytywnš zmianę aktywnoœci półkul mózgowych. Dziecko, patrzšc na tablicę raz z lewej, raz z prawej strony, pobudza do pracy obie częœci mózgu – przekonuje Anna Karniej.

Ruch, który rozwija umysł

Ruch stymuluje funkcjonowanie mózgu. W czasie ćwiczeń fizycznych tworzš się w mózgu połšczenia nerwowe. Dzieci, które nie sš na bakier z gimnastykš, chętniej się uczš, łatwiej przyswajajš wiedzę, majš mniej problemów z koncentracjš. Szkoła podstawowa to nie tylko czas poznawania liter i cyfr, ale okres ogólnego rozwoju dziecka. Należy budzić i pielęgnować ciekawoœć otaczajšcego œwiata na wielu płaszczyznach.

Możliwoœci jest bardzo wiele. Wydawnictwo Nowa Era oraz zaproszeni eksperci podczas wiosennych spotkań zaprezentujš ćwiczenia, które można wykorzystać w pracy z najmłodszymi. Jednš z ciekawszych metod jest „edubal”. To interesujšcy sposób realizacji zajęć wychowania fizycznego: dzieci uczš się, bawišc się piłkami, na których znajdujš się litery, cyfry i znaki działań matematycznych (+, –, x, :, =). Tworzš wyrazy z umieszczonych na piłce liter, odczytujš głoœno te wyrazy, mogš zapisać je na kartkach. A wszystko to dzieje się w ruchu – opowiada dr hab. nauk o kulturze fizycznej Andrzej Rokita, prof. nadzw., współautor tej metody. – Dzieci podczas spontanicznej aktywnoœci ruchowej poznajš litery, tworzš sylaby, wyrazy, zdania, wykonujš działania matematyczne, mogš uczyć się języka angielskiego. Metoda „edubal” daje szansę na integrację aktywnoœci ruchowej z umysłowš, na doskonalenie umiejętnoœci ruchowych oraz językowych i matematycznych, na doskonalenie zdolnoœci koordynacyjnych (oko – ręka, czy orientacji przestrzennej – niezwykle istotnej w czytaniu i pisaniu). Metoda „edubal” jest niezwykle pomocna w pracy z dzieckiem z dysleksjš – dodaje.
To tylko jeden z wielu przykładów zajęć, które łšczš aktywnoœć ruchowš z naukš liter i cyfr. Podczas spotkań organizowanych przez wydawnictwo Nowa Era nauczyciele poznajš wiele innych inspirujšcych metod pracy z dziećmi. Organizatorom zależy na tym, by przekonać i zachęcić nauczycieli nauczania wczesnoszkolnego do wprowadzenia elementów ruchu do codziennego programu zajęć. Zaproszeni eksperci zaprezentujš ciekawe przykłady prostych ćwiczeń, które można wykonać razem z najmłodszymi w trakcie lekcji, na przerwie lub w czasie zajęć WF-u.

Gimnastyka ciała dla umysłu w Krakowie

Spotkanie odbędzie się 4 marca 2013 r. o godz. 15.00 w Akademii Wychowania Fizycznego, Aleja Jana Pawła II 78, Kraków.

Wykład poprowadzš dr Jacek Szalewski oraz Marzanna Herzig.

Dr Jacek Szalewski - absolwent Wydziału Wychowania Fizycznego AWF w Krakowie. Od 1995 r. zatrudniony w Zakładzie Metodyki WF - AWF Kraków. Posiada ponad 15 lat doœwiadczenia nauczycielskiego. Doœwiadczenie zawodowe zdobywał na wszystkich etapach edukacyjnych, w tym praca z dziećmi najmłodszymi w wieku 5-9 lat. Od 1998 r. współpracuje z Grupš Tower Hamlets Schools - Londyn. Autor publikacji zwišzanych z problematykš wychowania fizycznego.

Marzanna Herzig jest absolwentkš Wydziału Filozoficzno - Historycznego UJ, kierunek psychologia i Wydziału Wychowania Fizycznego AWF w Krakowie. Od 1984 r. pracuje w Zakładzie Psychologii AWF w Krakowie, a od 1999 r. wykłada w Polskiej Korporacji Menedżerów Sportu. W latach 1998 – 2004 była psychologiem reprezentacji narodowych, kolejno: Polskiego Zwišzku Narciarskiego (kobiety), Polskiego Zwišzku Lekkiej Atletyki, Polskiego Zwišzku Łuczniczego (mężczyŸni). W 2006 r. psychologa kadry narodowej siatkówki mężczyzn w przygotowaniach do Mistrzostw Œwiata 2006. Od 2007 r. jest psychologiem kadry kobiet w Polskim Zwišzku Towarzystw Wioœlarskich. Posiada Mistrzowski Certyfikat Polskiego Towarzystwa Psychologicznego (PTP), jest członkiem Sekcji Psychologii Sportu PTP oraz Podkomisji Psychologicznej w Komisji Medycznej Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Przygotowywała uczestników i medalistów IO w Atenach, Sydney, Pekinie i Londynie.
 
Miejsce:
Akademia Wychowania Fizycznego
Kraków, Aleja Jana Pawła II 78
 
Godz.
15.00

 
 
   

 
 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie NiezaleĹźne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury