POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
   
ARCHIWUM     zobacz wydarzenia archiwalne
ARCHIWUM     zobacz wszystkie wydarzenia archiwalne

 
21-11-2013      -  
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie
Międzynarodowa konferencja naukowa pt. „Życie codzienne osób duchownych i zakonnych w miejscach odosobnienia w Europie Œrodkowo-Wschodniej (1945-1989)”
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie

ul. Reformacka 3
31-012 KrakĂłw
tel. 12 421 19 91, 606 33 47 36
fax. 12 421 11 00

http://ipn.gov.pl
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie
ul. Rajska 1
WSTĘP WOLNY       
 
Wydarzenia inne
Międzynarodowa konferencja naukowa pt. „Życie codzienne osób duchownych i zakonnych w miejscach odosobnienia w Europie Œrodkowo-Wschodniej (1945-1989)” – Kraków, 21 listopada 2013 r.

Międzynarodowa konferencja naukowa pt. „Życie codzienne osób duchownych i zakonnych w miejscach odosobnienia w Europie Œrodkowo-Wschodniej (1945-1989)” odbywa się w ramach podjętego przed kilku laty projektu badawczego „Koœciół w okowach” skupiajšcego historyków, socjologów, politologów i teologów zajmujšcych się dziejami koœciołów i zwišzków wyznaniowych działajšcych pod reżimem komunistycznym w Europie Œrodkowej po II wojnie œwiatowej. Religia traktowana była przez komunistów jako wroga ideologia, Koœciół katolicki jako oœrodek szpiegowski zachodniego imperializmu, a duchowieństwo i osoby zakonne jako watykańska agentura pozostajšca na usługach tegoż imperializmu.

Tegoroczna konferencja została zorganizowana przez IPN Oddział w Krakowie. Należy zaznaczyć, że kolejne konferencje odbywajš się naprzemiennie w Polsce oraz na Słowacji co kilka lat, a corocznie badacze dziejów koœciołów i zwišzków wyznaniowych z Europy Œrodkowo-Wschodniej spotykajš się na seminariach i kolokwiach naukowych. Bieżšca konferencja zgromadziła przedstawicieli Koœcioła katolickiego z Niemiec, Polski, Słowacji, Ukrainy i Węgier, którzy przedstawiš wyniki swych badań w formie referatów oraz wypowiedzi podczas dyskusji plenarnej. Pokłosiem konferencji będzie publikacja, która ukaże się w przyszłym roku.

Referenci z Polski przybliżš zagadnienia zwišzane z polskim ustawodawstwem komunistycznym skierowanym przeciwko Koœciołowi katolickiemu, internowaniem Prymasa Tysišclecia i jego przeżyć w œwietle donosów konfidentów i według literackiej wizji współczesnych autorów. Ukażš codziennoœć sióstr benedyktynek wypędzonych po siedmiu wiekach nieprzerwanej działalnoœci z opactwa staništeckiego do Alwerni, przedstawiš także warunki pobytu zakonników i sióstr zakonnych w aresztach i więzieniach.

Przedstawiciele ze Słowacji zaprezentujš wyniki swych badań dotyczšcych internowania duchowieństwa katolickiego obrzšdku łacińskiego i greckokatolickiego w Czechosłowacji, a badacze ukraińscy przedstawiš pobyt i duszpasterstwo, które prowadzili katoliccy duchowni w sowieckich łagrach. Z kolei historycy niemieccy podzielš się informacjami na temat przeœladowania osób duchownych w NRD, podobnie jak badacze dziejów Koœcioła katolickiego na Węgrzech ukażš powody internowania duchowieństwa, osadzania ich w więzieniach i warunki, w których odbywali karę.

Konferencja ma na celu przypomnienie warunków, w jakich działał Koœciół katolicki w krajach rzšdzonych przez komunistów i ceny, którš płacili duchowni za swš bezkompromisowoœć i wiernoœć Bogu oraz Stolicy Apostolskiej.
 
Miejsce:
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie
ul. Rajska 1
 
Godz.

 
 
   

 
 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie NiezaleĹźne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury