Teatr Figur Kraków zaprasza na premierę spektaklu Król Maciu I, na podstawie powieci Janusza Korczaka, w reżyserii Dagmary Żabskiej.
Spektakl Król Maciu I to opowieć o mierzeniu się z własnymi słabociami, pogoniš za marzeniami i konfrontowaniu z porażkš. W wiecie, w którym obowišzuje terror umiechu
i przymus sukcesu twórcy przedstawienia sprawdzajš, co będzie, jeli wszystko NIE będzie dobrze? Jeli zrobimy błšd? Co będzie, jeli przegramy?
Spektakl zostanie zrealizowany w technice teatru cieni, w planie lalkowym.
Reżyserka o spektaklu:
Współczesna kultura dziecięca i młodzieżowa nie traktuje dojrzałoci jako wartoci. W wietle tej kultury doroli często nic nie wiedzš, nic nie rozumiejš, sš zajęci sobš i swojš pracš. Odpowiedzialnoć, pracowitoć, mierzenie się ze wiatem i przede wszystkim umiejętnoć znoszenie porażek to nie sš modne tematy. Brak sukcesu dyskwalifikuje. Dobrzy nie ponoszš porażek. Tylko słabi, li i głupi przegrywajš. Bo wiat jest sprawiedliwy i ostatecznie wszystko będzie dobrze. Nie zgadzam się z takim modelem wychowawczym. wiat nie jest ani zły an dobry i trzeba dzieci przygotować na niewiadomš. Bo naprawdę nie wiemy, czy wszystko będzie dobrze. Pokazany w spektaklu wiat przefiltrowany jest przez bohatera jego uczucia, zagubienie, niezrozumienie, potrzebę działania i ostatecznie porażkę. Współczesny teatr cieni daje możliwoć łatwego montażu scen, dzięki czemu swobodnie można operować przestrzeniš i zmieniać czas akcji. W przypadku tego spektaklu kluczowš kwestiš jest możliwoć deformowania, odrealnianie wiata, budowania pejzażu wewnętrznego bohatera, snucia marzeń o własnej wielkoci i natychmiastowej konfrontacji z rzeczywistociš.
Teatr Figur Kraków to niezależny, objazdowy teatr lalek, który wyspecjalizował się w technice teatru cieni. Mieszkajš w Krakowie, grajš na całym wiecie (występowali m.in. w Waszyngtonie, Albuquerque, Seulu, Tajpej, Bagdadzie, Moskwie). Ostatni spektakl Mglisty Billy, w zeszłym sezonie, otrzymał trzy nagrody na międzynarodowych festiwalach. Na wiatowym Festiwalu Sztuki Lalkarskiej w Chengdu otrzymali głównš nagrodę w kategorii kreatywnoć. Kiedy nie grajš spektakli, robiš warsztaty z dzieciakami, dorosłymi, prowadzš akcje teatralne ze społecznociami lokalnymi (mieszkańcami wiosek, osiedli, ulic).
Spektakl adresowany jest do dzieci w wieku 7-10 lat.
Reżyseria Dagmara Żabska
Adaptacja Marta Hankus
Scenografia Edyta Stajniak
Muzyka Tomasz Krzyżanowski
Występujš: Dominika Byrska, Tadeusz Dylawerski, Mateusz Wróbel
Premiera 28 listopada godz. 18.00 i 29 listopada godz. 17.00 w Teatrze Barakah ul. Paulińska 28, Kraków.
Zobacz także:
www.teatrfigur.pl
www.facebook.com/TeatrFigurKrakow
|