Klub Jędru Orodka Kultury Kraków-Nowa Huta zaprasza w drugiej połowie sierpnia na półkolonie teatralne Lato w MIG. Projekt jest oparty na autorskim programie, a oprócz szansy atrakcyjnego wypoczynku, pełni ważnš rolę łšczšcš społecznoci słyszšcych, Głuchych i CODA (dzieci niesłyszšcych rodziców), tworzšc przestrzeń współdziałania. Półkolonie odbywajš się w ramach programu Lato w teatrze, prowadzonego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Udział w projekcie jest bezpłatny.
Lato w MIG łšczy w sobie improwizację teatralnš, zabawy w przestrzeni oraz różne techniki plastyczne i pozwala na udział w zajęciach zarówno dzieciom słyszšcym, jak i głuchym. Integruje rodowiska, sprzyja nawišzywaniu społecznych relacji, uczy tolerancji i wzajemnego zrozumienia. Dzieci słyszšce zapoznajš się z podstawami PJM i kultury Głuchych, natomiast dzieci głuche otrzymujš szansę na rozwój artystyczny i integrację w grupie dzieci bez dysfunkcji słuchu. Uczestnicy wspólnie, pod okiem słyszšcych i głuchych instruktorów, ponownie opracujš język artystyczny przedstawienia, do którego punktem wyjcia będzie język migowy i poezja migowa, ale również pozawerbalne rodki wyrazu - teatr cieni, muzyka, plastyka.
Pomysłodawczyniš projektu jest Joanna Augustyniak. Na co dzień prowadzi Fundację Grupa MIGAWKI, która dba o to, by projekty i wydarzenia, realizowane przez instytucje kultury, były dostępne dla osób Głuchych i słabosłyszšcych. Realizuje się jako pedagog, prowadzšc zajęcia dla dzieci i rodziców. Jako wychowawczyni zadba o brak barier, symbiozę, udanš kooperację, a przede wszystkim doskonały nastrój wszystkich uczestników projektu.
W pracy z dziećmi sekundować jej będš dowiadczeni instruktorzy. Łukasz Krysa, niesłyszšcy od urodzenia wielbiciel analizy języków migowych oraz poezji migowej, poprowadzi zajęcia Pracowni Gest, Mimika, Mowa ciała. Graficzka Aga Karolczyk, wolontariuszka Fundacji Grupa Migawki, która w pierwszej edycji Teatru w MIG zaprojektowała z uczestnikami wspaniałe kostiumy teatralne, w tym roku zajmie się Pracowniš Konstruktorsko-Projektowš. Autorka bajek i piosenek, kompozytorka i wokalistka Jaga Szeptalin, w ramach Pracowni Projektowo-Medialnej będzie uczyć wystšpień przed kamerš. Aktorka Paulina Dziuba z teatru Proscenium poprowadzi zajęcia Pracowni Teatralno-Artystycznej, a tajniki żonglerki i akrobatyki przybliży, w ramach Pracowni Animacyjno-Cyrkowej, pedagog i animator czasu wolnego Piotr Krawczyk. Zespół projektowy wspierać będš gospodarze - pracownicy Klubu Jędru, którzy wezmš na swoje barki sprawy organizacyjne. Oddana pracy pedagogicznej, kulturalnej i animacyjnej kierowniczka klubu Magdalena Pluta pełni rolę koordynatorki projektu, a instruktorka Alicja Kucharska, podejmie się roli kierowniczki półkolonii.
Zapisy chętnych (liczy się kolejnoć zgłoszeń) pod adresem mailowym grupamigawki@gmail.com.
Lato w teatrze to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze rodków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatralnej. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym.
W aktualnej 13. edycji programu dofinansowanie otrzymało 40 orodków z całej Polski 17 organizacji pozarzšdowych i 23 samorzšdowe instytucje kultury. Instytucje, które w poprzednich latach co najmniej trzykrotnie organizowały Lato w teatrze, majš za zadanie zrealizować projekt wspólnie z organizacjš partnerskš, która dotychczas nie brała udziału w programie. Ten moduł został nazwany Lato w teatrze+, a dofinansowanie przyznano 4 orodkom.
Autorskie warsztaty przygotowywane przez pedagogów i artystów sš dla dzieci i młodzieży szansš na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie i zabawę teatrem.
|