Okres letni w Centrum Kultury "Dworek Białopršdnicki" upłynie m.in. pod znakiem koncertów plenerowych. Pomiędzy 24 lipca a 14 sierpnia w nasze zielonej przestrzeni będzie można wzišć udział w siedmiu muzycznych wieczorach. Będš one okazjš do posłuchania uznanych artystów i muzyki z różnych stron wiata. Będzie to też podróż w bardzo różnorodne gatunkowo rejony, brzmienia oryginalne i umykajšce prostym klasyfikacjom.
Program:
24.07 / 20.00 - Kaja Karaplios Quartet
26.07 / 19.00 - Maciej Trifonidis Quartet
31.07 / 20.00 - Rasm Almashan & Ghostman & Wassim Ibrahim
2.08 / 19.00 - Ablaye Badji & Amadou Fola & Guests
7.08 / 20.00 - Fortet
9.08 / 19.00 - Urszula Stosio
14.08 / 20.00 - Hard Times
Cykl Koncertów Letnich otworzy 24 lipca o godz. 20.00 zwišzana z Krakowem Kaja Karaplios wraz ze swoim kwartetem i projektem Ahiou. Wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów w tym roku zaprezentuje debiutanckš płytę. Muzyka na niej zawarta będzie połšczeniem soulu i popu, utworów o bardzo surowym brzmieniu, nagrywanych na pianinie, jak i bogatych aranżacyjnie z instrumentami smyczkowymi, czy chórem. Oprócz tego Karaplios jaki czas temu rozpoczęła współpracę z duetem Szarek/Szumny, co zaowocowało EPkš, której premiera odbędzie się na przełomie lipca i sierpnia. Tym razem będzie to muzyka elektroniczna. Podczas koncertu w Dworku zespół wystšpi w składzie: Kaja Karaplios - wokal, Maciej Pierzchała - fortepian, inst. klawiszowe, Wojciech Famielec - gitara basowa i Damian Niewiński perkusja.
Nieco póniej, 26 lipca o godz. 19.00 zagra Maciej Trifonidis Quartet. Lider zespołu to kompozytor, multiinstrumentalista, producent muzyczny i animator kultury. To również człowiek, którego ukształtowała fascynacja muzykš etnicznš, instrumentami ludowymi oraz dzieciństwo spędzone w multikulturowym rodowisku Afryki Północnej, a także liczne podróże i polsko-greckie korzenie. Trifonidis łšczy i przetwarza te elementy m.in. z brzmieniami jazzowymi. Obok niego na scenie pojawiš się: skrzypek Łukasz Czekała, gitarzysta Piotr Grzšlewicz oraz basista Grzegorz Bšk. Muzyka zespołu to połšczenie new acoustic, jazzu, muzyki etnicznej oraz współczesnej kameralistyki. To naturalne akustyczne brzmienia, ciekawe instrumentarium, między innymi gitara dobro, lap steel, madguitar, kalimby.
Ostatnim czerwcowym koncertem 31.06, godz. 20.00 będzie wspólny występ trójki artystów pochodzšcych z Jemenu, Syrii i Polski. Będš to: Rasm Almashan & Wassim Ibrachim & Ghostman. Rasm Almashan to wokalistka polsko-jemeńskiego pochodzenia, autorka tekstów, kompozytorka o intrygujšcej, ciemnej barwie głosu, wierna orientalnym i afrykańskim inspiracjom. W utworach Rasm słychać wpływy ethno, czerpie ona z orientalnych, arabskich i afrykańskich inspiracji. Końcem 2019 roku nagrała płytę "Yemenia", która w rozgłoniach radiowych zebrała wietne recenzje. Z kolei Wassim Ibrachim to urodzony w Syrii muzyk, kompozytor i pedagog, który od 2013 roku mieszka w Krakowie. Tutaj też kontynuuje rozpoczętš w Damaszku karierę naukowš, będšc doktorantem i wykładowcš w krakowskiej Akademii Muzycznej. Ibrahim jest także założycielem i kuratorem amatorskiego Chóru w Kontakcie, który adresowany jest do wszystkich miłoników muzyki, bez względu na wiek, pochodzenie i umiejętnoci. Ponadto prowadzi też chór i orkiestrę dla dzieci w Walfdorskiej Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Krakowie. Wraz z tš dwójkš wystšpi również Ghostman - wokalista i saksofonista. Używa on głosu jako instrumentu. Tworzy muzykę na żywo, często przy pomocy loopera i efektów gitarowych. Jego twórczoć jest intuicyjna, wieża i emocjonalna, rodzi się na scenie, na oczach widzów. piewajšc, posługuje się językiem brzmišcym jak mieszanka dialektów z różnych stron wiata. Brak ograniczeń słowem czy wyuczonym tekstem pozwala mu na ogromnš wolnoć ekspresji. W swojej muzyce łšczy elementy jazzu oraz afrykańskiej, indyjskiej i arabskiej muzyki ludowej.
Sierpniowe muzyczne wieczory otworzy 2 sierpnia o godz. 19.00 wspólny występ artystów z Senegalu: Ablaye Badji i Amadou Fola oraz ich polskich goci. Dodatkowo, podczas tego wydarzenia Amadou Fola poprowadzi warsztaty tańca afrykańskiego. Ablaye Badji jest multiinstrumentalistš, członkiem sławnej rodziny griotów Cissoko. Otoczony przez bogactwo kulturalne i muzykę swoich przodków Ablaye zaczšł swojš edukację muzycznš od zgłębienia tajników gry na tradycyjnych instrumentach, z których najbardziej pokochał korę. Jego styl gry na korze jest unikatowy, a wirtuozeria, talent i niesamowity głos dodajš tworzonej przez niego muzyce charakteru. Z kolei Amadou Fola to multiinstrumentalista, gra na takich instrumentach jak: djembe, sabar, tama, balafon, gitara, ngoni. Jest również kompozytorem, tancerzem, wokalistš i wielkim pasjonatem swej rodzimej - senegalskiej kultury muzycznej. Amadou dużo koncertuje, a swojš wiedzš o kulturze Afryki Zachodniej chętnie dzieli się także na warsztatach perkusyjnych i tanecznych.
7 sierpnia o godz. 20.00 naszš scenę przejmie formacja jazzowa Fortet. Grupa wykorzystuje nowoczesne brzmienie jazzu oraz elementy muzyki latynoskiej, poprzez wprowadzenie wyrazistej polirytmcznej sekcji rytmicznej. Muzyka zespołu jest bardzo nona także dlatego, że w utworach równie mocno pobrzmiewa klimat krakowskich piwnic jazzowych, jak i latynoski puls, wybijany z pasjš przez sekcję rytmicznš w oryginalny i zaskakujšcy sposób. Fortet wystšpi w składzie: Tadeusz Leniak (fortepian), Marek Smok Rajss (perkusja), Grzegorz Bšk (bas), Dominik Bieńczycki (skrzypce), Szymon Kamykowski (saksofon) i Bartek Staromiejski (perkusja).
Niedługo póniej, 9 sierpnia o godz. 19.00, usłyszymy muzykę w najbardziej kameralnej formie. Wszechstronna gitarzystka Urszula Stosio, która dobrze czuje się w rocku, jazzie, ethno, folku i muzyce orientalnej, zagra koncert solowy. Artystka gra na gitarach, gitalele, sazie, cytrze węgierskiej i misach tybetańskich. Grała ona u boku takich sław jak m.in: Renata Przemyk, Magda Piskorczyk, Karpaty Magiczne czy Kinga Rataj.
Koncerty Letnie zakończy 14 sierpnia o godz. 20.00 występ zespołu Hard Times. Grupę tworzy czterech gentlemanów z Krakowa grajšcych trochę folku, trochę bluesa, czasem na smutno o miłoci, a czasem na wesoło o urokach życia. Grajš piękne, pozbawione niepotrzebnej egzaltacji piosenki, pełne szorstkiej, męskiej liryki, ciskajšce za gardło lub porywajšce do tańca. Zespół tworzš: Łukasz Winiewski (piew, harmonijka, ukulele, gitara akustyczna, darbuka), Piotr Grzšlewicz (gitara akustyczna, irlandzkie bouzouki), Grzegorz Bšk (gitara basowa, ukulele basowe) oraz Jan Gałach (skrzypce elektryczne, skrzypce akustyczne, cajon).
Koncerty plenerowe odbędš się jeli pozwolš na to aktualnie obowišzujšce przepisy oraz przy sprzyjajšcych warunkach pogodowych. W innym wypadku będš one nagrane w Dworku i udostępnione publicznoci w sieci poprzez kanały komunikacyjne Dworku Białopršdnickiego.
Koncerty Letnie realizowane sš ze rodków Rady Dzielnicy IV Pršdnik Biały.
|