22 kwietnia obchodzimy wiatowy Dzień Ziemi. W tym dniu szczególnie zaznaczamy jak ważna jest dla nas planeta Ziemia i to aby mšdrze z niej korzystać.
Pracownia Animacji Ekologicznej Orodka Kultury im. C .K. Norwida już przez blisko trzy dekady włšcza się w celebrowanie tego ogólnowiatowego więta. Podczas tegorocznych obchodów zapraszamy na Nowohuckš linię życia, czyli w przestrzeń od Łšk Nowohuckich po Aleje Róż. Jest to przestrzeń, która mocno zaznacza się w krajobrazie Nowej Huty, zarówno tym architektonicznym, krajobrazowym, ale też społecznym. Wzdłuż tej ważnej osi rozgrywać się będš poszczególne wydarzenia obchodów Dnia Ziemi 2021.
Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu Ogrody Nowej Huty.
Program wydarzeń:
2225 kwietnia 2021 r.
Park Ratuszowy i Park Szwedzki
SKRYTE W PARKOWEJ ZIELENI. Samoobsługowa gra przyrodnicza dla rodzin z dziećmi/dzieci wraz z opiekunami.
Drzewa, krzewy, chaszcze i zarola, a wród nich labirynty parkowych cieżek. Skryte zielone zakštki i nieodkryte obszary rolinnej gęstwiny. Gdzież tak jest? W Parkach Ratuszowym i Szwedzkim, w samym centrum Nowej Huty!
Zapraszamy Was do nich, ale nie na niepieszny spacer, lecz na porywajšcš przyrodniczš grę. Będziecie przemierzać alejki, nie deptajšc zieleni przeszukiwać klomby i rabaty, zaglšdać w korony drzew, myszkować w dziuplach i sprawdzać co w trawie piszczy.
Wyzwania liczne i nielekkie zagadki, szarady i łamigłówki. Dlatego współpraca dzieci dorosłych będzie nieodzowna! Wasz trud zostanie jednak doceniony! Oprócz niewštpliwej satysfakcji (płynšcej ze spędzania rodzinnie czasu offline), zdobytej wiedzy na temat roli przyrody w miecie, sławy i chwały, drużyny, które przelš do nas rozwišzane karty gry, obdarujemy publikacjami Orodka Kultury im. C .K. Norwida z cyklu Parki Krakowa oraz innymi upominkami.
Zatem drużyny! Przyrodnicze harce czas zaczšć! Ruszamy na parkowy szlak!
Szczegółowe informacje:
- uczestnicy pobierajš ze strony internetowej Orodka Kultury im. C. K. Norwida kartę gry do samodzielnego rozwišzywania w terenie (w dogodnym dla siebie terminie i czasie),
- karty gry (do pobrania) dostępne będš na stronie www.nhlab.okn.edu.pl w terminie od 22 do 25 kwietnia br.,
- w celu otrzymania upominku prosimy o przesłanie rozwišzanej karty gry do 26 kwietnia br. na adres: m.kotula@okn.edu.pl,
- czas przejcia trasy to około 1,5 h,
- wybierajšc się w trasę gry prosimy pamiętać o maseczkach.
Wydarzenie odbywać się będzie w rygorze sanitarnym zgodnie z wytycznymi GIS, MKiDN oraz wewnętrznymi regulacjami Orodka Kultury im. C. K. Norwida. Regulaminy wraz z procedurami bezpieczeństwa na czas epidemii COVID-19 znajdujš się na stronie http://okn.edu.pl/strona-glowna/regulaminy/. Udział w spotkaniu oznacza ich akceptację.
***
23 kwietnia 2021 r., godz. 19:00
Online: Facebook (jeli działalnoć stacjonarna orodka kultury zostanie wznowiona to wernisaż odbędzie się stacjonarnie os. Górali 5)
NOWA HUTA OD NATURY STRONY. Wernisaż wystawy prac fotograficznych autorstwa Katarzyny Ładny i Kamila Sorockiego.
Fotograficzny zapis nowohuckich miejsc natury: parków, działek, Łškš Nowohuckich, Lasu Mogilskiego, a także bujnej rolinnoci w detalu splecionej z architekturš nowohuckš.
Miejsce prezentacji zdjęć: Zgody 7 miejsce spotkań (os. Zgody 7), Sektor Sztuki Orodek Kultury im. C. K. Norwida (os. Górali 5). Wystawa czynna do 21 maja 2021 r.
Zapraszamy na Facebooka www.facebook.com/OgrodyNowejHuty
***
24-25 kwietnia 2021 r., godz. 10:00-17:00
Łški Nowohuckie
DLA CZYSTYCH ŁĽK NOWOHUCKICH. Indywidualne sprzštanie użytku ekologicznego podczas spaceru lub uprawiania sportu.
Łški Nowohuckie to jeden z dwóch użytków ekologicznych znajdujšcych się na terenie Nowej Huty. Zajmuje powierzchnię ponad 57 ha, a położony jest zaledwie około 200 m. na południe od Placu Centralnego. Ustanowiony w roku 2003 r. użytkiem ekologicznym w wyniku społecznego działania wielu organizacji ekologicznych, instytucji i naukowców. W roku 2009 włšczony do sieci obszarów objętych ochronš przyrody na terytorium Unii Europejskiej Natura 2000. Na terenie Łšk Nowohuckich chronione jest bogactwo gatunkowe rolin i zwierzšt charakterystycznych dla półnaturalnych zbiorowisk rolinnych (łšk podmokłych) doliny Wisły. Można tutaj wyróżnić ich aż 10 sš to m.in. łški wilgotne, wieże i szuwar trzcinowy. Spotkamy także blisko 34 gatunki ptaków gniazdujšcych i ponad 25 gatunków żerujšcych i zalatujšcych na Łški.
Szczegółowe informacje:
Osoby chcšce włšczyć się w sprzštanie mogš zgłosić się po odbiór worków do samochodu Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Krakowie, który będzie specjalnie ustawiony przy Bulwarze Budowniczych (przy os. Centrum E) w dniach i godzinach trwania wydarzenia. Na zakończeniu pobytu na terenie Łšk worki z zebranymi mieciami będzie można zostawić przy szlabanach od ul. Biskupa F. Padniewskiego oraz ul. Odmętowej.
Mapki z lokalizacjami punktów odbioru worków i pozostawiania mieci na stronie znajdziecie na stronie www.nhlab.okn.edu.pl.
***
24 kwietnia 2021 r., godz. 16:00
Online: ClickMeeting
NOWOHUCKA LINIA ŻYCIA OD POCZĽTKU I BEZ KOŃCA. Webinar nt. osi Łški Nowohuckie Plac Centralny Aleja Róż.
Link do zapisów i wydarzenia: https://okn.clickmeeting.com/dzien-ziemi-2021-nowohucka-linia-zycia-od-poczatku-i-bez-konca-/register
Odbędzie się także transmisja z wydarzenia na Facebooku www.facebook.com/NHlabOKN
Prowadzenie: Jarosław Kla.
Webinar przybliży przestrzeń głównej osi Nowej Huty przebiegajšcej na linii Łški Nowohuckie Plac Centralny Aleja Róż. O ta jest nie tylko przybliżonš osiš symetrii całego układu urbanistycznego Nowej Huty, ale stanowi zgodnie ze spostrzeżeniem Agaty Zachariasz prawdziwš linię życia tej częci Krakowa, która wg Gordona Cullena skupia życie społeczne, jest ważna dla planu miasta i jego tożsamoci krajobrazowej. Podczas wydarzenia uczestnicy zapoznajš się z koncepcjami dla całej tej przestrzeni zarówno w sferze materialnej (projekty i realizacje), jak i symbolicznej (nazewnictwo, pomniki). Wspólna wędrówka rozpocznie się przy Łškach Nowohuckich, gdzie prowadzšcy omówi pomysły na tę przestrzeń poczšwszy od zalewu przez Park Starorzecza Wisły wg projektu Stanisława Juchnowicza i kolejkę linowš aż po użytek ekologiczny i Obszar Natura 2000. Kolejnym punktem będzie Skwer Budowniczych Nowej Huty i Plac Centralny, gdzie przedstawione zostanš pierwotne (obelisk, dom kultury z teatrem) i póniejsze (antyczne forum Wojciecha Obtułowicza, propozycja zagospodarowania z 2020 r.) projekty dla tej centralnej przestrzeni Nowej Huty, jak również przewartociowania w sferze symbolicznej zwišzane z ulokowaniem tam pomnika Solidarnoci i propozycjami wzniesienia różnych innych monumentów, a także nadaniem Placowi Centralnemu nazwy Ronalda Reagana. Następnie zaprezentowana w podobnym ujęciu będzie Aleja Róż, gdzie poruszone zostanš wštki przekształceń historycznych, pomnika Lenina i różnych happeningów na przestrzeni lat, planów na przyszłoć w zwišzku z realizacjš w ramach Budżetu Obywatelskiego projektu Aleja Róż na nowo, niezrealizowanego rynku i Parku Ratuszowego powstałego w jego miejscu oraz próby zamknięcia osi kompozycyjnej i widokowej krzyżem kocioła pw. Matki Bożej Pocieszenia przy ul. Bulwarowej.
***
25 kwietnia 2021 r., godz. 11:00
Online: Facebook
CZYTANIE BAJEK EKOLOGICZNYCH W NATURZE. Premiera nagrania.
Premiera słuchowiska nagranego w zielonych przestrzeniach Nowej Huty, podczas którego wysłuchamy pięknych bajek opowiadajšcych o przyrodzie i życiu zwierzšt.
Czyta: Barbara Sadurska prawniczka i pisarka. Debiutowała zbiorem opowiadań pt. Mapa (Nisza 2019), za które otrzymała Nagrodę Literackš im. W. Gombrowicza, nagrodę O!Lnienia Onetu i Miasta Krakowa oraz nominację do Nagrody Literackiej Gryfia. Laureatka Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania we Wrocławiu w 2018 r. Stale współpracuje z organizacjami pozarzšdowymi, angażuje się w akcje proekologiczne, prowadzi warsztaty kreatywnego pisania dla nastolatków, pisze bajki dla dzieci. Mieszka w Krakowie, ma kotkę Too-Tiki i dwoje dzieci. Bardzo lubi czytać dzieciom bajki i opowiadania.
Zapraszamy na Facebooka www.facebook.com/OgrodyNowejHuty
***
25 kwietnia 2021 r., godz. 16:00
Online: Facebook (jeli działalnoć stacjonarna zostanie wznowiona to wernisaż odbędzie się w Cafe NOWA Księgarnia, os. Zgody 7)
ROZMOWY O NOWOHUCKIEJ NATURZE. Spotkanie autorskie wokół ksišżki Nowa Huta od NATURY strony.
Spotkanie z redaktorami i autorami ksišżki Nowa Huta od NATURY strony, która ukazała się nakładem Orodka Kultury im. C. K. Norwida na przełomie 2020 i 2021 r. Publikacja pod redakcjš Elżbiety Urbańskiej-Kłapy i Jarosław Klasia jest próbš holistycznego spojrzenia na fenomen zieleni Nowej Huty, która analizowana jest przez zespół autorów w różnych swoich formach na obszarze pięciu tzw. nowohuckich dzielnic Miasta Krakowa. Krzysztof Wielgus opisuje nowohuckie parki i ich genezę w szerokim ujęciu krajobrazowym. Katarzyna Fabijanowska koncentruje się na opisie zieleni nowohuckich podwórek na wybranych przykładach. Idee ogrodów działkowych na przykładzie Rodzinnego Ogrodu Działkowego Hutnik analizuje Magdalena Zych. Poprzez nowohuckie nieużytki w okolicach zalewu w Zesławicach prowadzi Kasper Jakubowski. Miejskie lasy, a szczególnie Las Mogilski, jest tematem tekstu Przemysława Szwałki. Marcin Pawlik charakteryzuje zieleń cišgów rzecznych w odniesieniu do jurajskiej Dłubni. W tematykę użytków ekologicznych wprowadza Jakub Kałużny, a wštek w odniesieniu do Łšk Nowohuckich będšcych także Obszarem Natura 2000 rozwijajš Maciej Kozak (w ujęciu botanicznym) i Joanna Kajzer-Bonk (w ujęciu ornitologicznym). Każdy rozdział posiada streszczenie w języku angielskim i jest zilustrowany fotografiami Katarzyny Ładny i Elżbiety Urbańskiej-Kłapy oraz Kamila Sorockiego, który wykonał je z drona.
Zapraszamy na Facebooka www.facebook.com/OgrodyNowejHuty
***
Partnerzy:
ArcelorMittal Poland S.A.
Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie
Wydział Kształtowania rodowiska UMK
Zarzšd Zieleni Miejskiej w Krakowie
Café Nowa Księgarnia
Zgody 7 miejsce spotkań / Krakowskie Biuro Festiwalowe
Szczegółowe informacje:
Pracownia Animacji Ekologicznej
Nowohuckiego Laboratorium Dziedzictwa
Orodek Kultury im. C.K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65 w. 21, ekologia@okn.edu.pl
www.nhlab.okn.edu.pl
www.facebook.com/NHlabOKN
|