Festiwal Równoci II to wydarzenie na rzecz idei równoci pomiędzy mężczyznami i kobietami, ukazujšce formy pracy na rzecz równoci oraz działania rozwijajšce już istniejšce kulturowe obszary równoci pomiędzy płciami i wspólnotowoci.
Festiwal ma przede wszystkim na celu ukazanie pozytywnych idei wzmacniajšcych postawy obywatelskie oraz budowanie wiadomoci czym jest równoć kobiet i mężczyzn i co realnie oznacza ta idea w naszym życiu.
To kontynuacja I-wszej, pilotażowej, edycji festiwalu z powodzeniem zrealizowanego w czerwcu tego roku. Wówczas panelistami byli m.in.: Prof. Fryderyk Zoll Prof. Magdalena roda (UW), Prof. Beata Kowalska (UJ), Nina Gabry (UMK), Prof. Janina Filek (UEK), Prof. Mariola Flis (UJ), Ewelina Pytel, prof. dr hab. Marcin Urbaniak, Karolina Kuszlewicz i Małgorzata Roeske.
W XXI wieku wcišż nierównoci społeczne, język nienawici czy asymetrycznoć społeczna stanowiš problemy i zagrożenia dla naszego rozumienia miejsca w wiecie kobiet i mężczyzn oraz dla budowania równociowych i demokratycznych relacji pomiędzy płciami.
W wielu regionach Polski, tak samo jak w wielu zawodach, czy w życiu publicznym, oraz prywatnym równoć pomiędzy mężczyznš i kobietš jest równociš na papierze i nie ma realnego charakteru. Żyjemy w czasach, w których dane nam prawa i konwencje sš niestety niewidoczne w życiu społecznym.
Społeczeństwo naszego kraju w wielu aspektach cišgle zachowuje tradycyjne hierarchie, często też blokowany jest rozwój kulturowej wiadomoci. By zaistniała faktyczna równoć pomiędzy mężczyznš i kobietš cały czas potrzebna jest praca, oraz rozwijanie idei równociowych oraz budowanie narzędzi inkluzji wykluczonych stšd też idea naszego festiwalu.
26 wrzenia (niedziela) 2021
Centrum Kultury Dworek Białopršdnicki, ul. Papiernicza 2, Kraków
Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.
Panel ma na celu ukazanie sytuacji kobiet we współczesnym społeczeństwie, ich praw, możliwoci oraz problemów z jakimi muszš zmagać się na co dzień. Panel ma z jednej strony zaprezentować aktywistki, działaczki, kobiety realizujšce się w przestrzeni społecznej, a z drugiej pokazać problemy marginalizacji kobiet, spychania ich poza ramy społeczne, deprecjacji roli kobiet w społeczeństwie oraz egzystencjalnego umniejszania.
Poruszane tematy: m.in. marginalizacja kobiet z powodu religii, kryzysu bezdomnoci czy uchodctwa.
12.40 12.55 Centrum Praw Kobiet
13.00 13.15 Skrzydlaty Pies
Panel będzie powięcony rewolucji kobiet, podczas panelu panelistki będš dyskutować o tym po co nam bunt, co dajš protesty i dlaczego prawa kobiet trzeba wykrzyczeć na ulicach? Dyskusja będzie dotyczyła roli artystycznej ekspresji, prowokacji, rozmowy i głosu kobiet. W odniesieniu do współczesnej sytuacji, zaostrzania prawa antyaborcyjnego, czy promocji dziewiętnastowiecznych idei cnót niewiecich będziemy rozmawiać o kobiecie i jej byciu w wiecie.
15.15 15.30 Grupa Migawki
15.30 15.45 Klub Gaja
15.45 - 16.00 - Wielokulturowy Kraków
Podczas panelu będzie toczyła się dyskusja na rzecz praw wszystkich istot żyjšcych. Będziemy chcieli pokazać jak szowinizm gatunkowy wynika z szowinizmu i nierównoci relacji międzyludzkich. W debacie o równoci kwestia zwierzšt bardzo często jest marginalizowana a tymczasem temat równoci gatunkowej wyznacza standardy rozwoju moralnego i społecznego współczesnego wiata.
🧿Przez czas trwania festiwalu aktywici i aktywistki będš prezentować stoiska informacyjne dotyczšce tematu inkluzji wykluczonych:
Laboratorium Przemian, Fundacja na Rzecz Różnorodnoci Polisfrefa , Migawki, Centrum Praw Kobiet, Fundacja Przyjaciele konia Petrusa, Anonymous For The Voiceless, Ocalić Dolinę Pršdnika, Azyl Kurza Łapka, Stowarzyszenie Mudita, Wielokulturowy Kraków, Klub Gaja, DomEQ, Fundacja Skrzydlaty Pies.
Wydarzenia towarzyszšce:
25 wrzenia (sobota), g.11.00 / Rynek Główny Kraków
spacer po tęczowym Krakowie. Miasto można czytać na wiele sposobów. Tym razem czeka nas opowieć o dawnych i współczesnych społecznociach nieheteronormatywnych oraz o fascynujšcych postaciach. Porozmawiamy kulturze, o walce o prawa człowieka i o zwišzanych z nimi miejscach w miecie.
Prowadzenie: Paulina Skotnicka -od zawsze zwišzana z Krakowem i wcišż odkrywajšca miasto na nowo, "osoba o wielu twarzach". Artystka, aktywistka, pisarka i, aktualnie, przewodniczka turystyczna.
Spacer jest częciš projektu W 12 kultur dookoła Krakowa finansowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele Fundusz Krajowy finansowanego z Funduszy EOG i organizowanego przez Wielokulturowy Kraków.
***
Stowarzyszenie Na Rzecz Dworku Białopršdnickiego, Centrum Kultury Dworek Białopršdnicki, Joanna Hańderek Kultura Wykluczenia?
Centrum Praw Kobiet, Racje, Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wielokulturowy Kraków
Gazeta Wyborcza, Jazzkultura, Magazyn Istota, dlaStudenta.pl
Więcej: www.dworek.eu
|