Czy w postpandemicznym wiecie miasta potrzebujš wielkich wydarzeń? Czy sš w stanie je organizować? Jak połšczyć kwestie dziedzictwa kulturowego ze współczesnym, społeczno-ekonomicznym kontekstem tego typu imprez? Jakie korzyci, ale i jakie zagrożenia, może nieć ze sobš podjęcie się organizacji megaeventu?
28.09 w Międzynarodowym Centrum Kultury odbędzie się spotkanie powięcone wielkim wydarzeniom przede wszystkim Europejskiej Stolicy Kultury, z uwagi na kilkuletni, wieloetapowy wycig, do którego stanš niedługo polskie miasta ubiegajšce się o ten tytuł. W dyskusji uczestnicy spotkania posłużš się Kartš megaeventów w miastach dziedzictwa, wypracowanš w ramach międzynarodowego projektu HOMEE (2018-2021), która zawiera zasady i wskazówki majšce umożliwić miastom wykorzystanie licznych możliwoci wynikajšcych z urzšdzania megaeventów, jak również minimalizację ryzyka zwišzanego z ich organizacjš.
Spotkanie będzie miało charakter hybrydowy, częć panelu będzie transmitowana na profilu facebookowym MCK.
Program spotkania:
14:00 14:45 lunch i rejestracja;
14:45 14:50 otwarcie spotkania Agata Wšsowska-Pawlik (dyrektorka MCK);
14:45 15:15 wprowadzenie do problematyki eventów w miastach dziedzictwa i prezentacja Karty megaeventów w miastach dziedzictwa prof. Jacek Purchla, dr Joanna Sanetra-Szeliga (MCK UEK, projekt HOMEE);
15:15 16:15 panel dyskusyjny z udziałem Dominiki Kawalerowicz (Dyrektorka Programowa, Strefa Kultury Wrocław), Roberta Piaskowskiego (Pełnomocnik Prezydenta miasta Krakowa ds. Kultury), Marcina Skrzypka (Orodek Brama Grodzka Teatr NN) prowadzenie: dr Joanna Sanetra-Szeliga (MCK UEK, projekt HOMEE) i Anna Kozioł (NID, projekt HOMEE);
16:15 17:30 moderowana dyskusja warsztatowa z udziałem wszystkich uczestników prowadzenie: Anna Kozioł i dr Joanna Sanetra-Szeliga.
Spotkanie ma charakter hybrydowy, z ograniczonš liczbš uczestników w siedzibie MCK oraz transmisjš na żywo na profilu facebookowym MCK częci programu w godz.14:45 16:15.
Karta megaeventów w miastach dziedzictwa opiera się na pogłębionym i retrospektywnym studium pięciu zrealizowanych megaeventów oraz na synchronicznym badaniu cyklu życia jednego megaeventu. Jej treć została pozytywnie zweryfikowana w trakcie szeregu warsztatów przez decydentów, lokalne władze oraz organizatorów wydarzeń. Została także uznana za pomocnš podmiotom uczestniczšcym w staraniach o organizację megaeventu, planujšcych i goszczšcych tego typu wydarzenia w miejscach zabytkowych i tych o szczególnym znaczeniu historycznym. Karta została poparta przez takie podmioty jak: Europa Nostra, Organizacja Miast wiatowego Dziedzictwa, Observatory for Research on Mega-Events, United Cities and Local Governments, Miasto Kraków, ESK Kowno 2022, ESK Eleusis 2023, itd.
mat. Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie
|