W dobie pandemii krew jest nadal, a nawet jeszcze bardziej potrzebna niż przedtem alarmujš stacje krwiodawstwa. Już 6 listopada mieszkańcy Krakowa będš mogli oddać krew potrzebujšcym w krwiobusie, który zaparkuje pod Centrum Handlowym Nowe Czyżyny.
Co roku w Polsce przeprowadza się nawet 1,7 mln transfuzji krwi, które nie tylko ratujš życie osobom po wypadkach, ale także pacjentom zmagajšcym się z nowotworami krwi informujš hematolodzy. Pacjenci hematoonkologiczni potrzebujš częstych przetoczeń krwi lub jej składników, aby móc walczyć z chorobš. A to i tak kropla w morzu. Przetoczenie krwi bywa także niezbędne podczas operacji chirurgicznych, np. przeszczepów, po oparzeniach, urazach lub w trakcie porodów.
Nie dziwi więc, że zapotrzebowanie w bankach krwi jest duże i pandemia tego nie zmieniła. Wręcz przeciwnie, regionalne stacje krwiodawstwa regularnie informujš, że wcišż poszukiwani sš nowi kandydaci. Szczególnie, że jak informujš statystyki, rednio 1 na 10 osób, przebywajšcych w szpitalu, potrzebuje krwi.
Znacznym wsparciem sš w tym przypadku zbiórki krwi organizowane przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie. Teraz tego typu akcja, do której będš mogli dołšczyć krakowianie odbędzie się w najbliższš sobotę pod Centrum Handlowym Nowe Czyżyny przy ul. Medweckiego 2.
Krew będzie można oddać w specjalnie przystosowanym mobilnym punkcie poboru krwi RCKiK w godz. 9:00-13:00. Na miejscu czuwać będzie dowiadczony personel medyczny, który przeprowadzi niezbędny wywiad z kandydatem i wyjani wszelkie wštpliwoci.
- Jedna jednostka krwi może uratować życie nawet trzem osobom. To najcenniejszy składnik, ponieważ nie ma dla niego substytutu, nie da się go kupić ani wyprodukować. Dlatego zachęcamy wszystkich mieszkańców do pomocy potrzebujšcym i zgłoszenia się do krwiobusa 6 listopada - apeluje Anna Brzozowska, przedstawicielka Centrum Handlowego Nowe Czyżyny.
Każda osoba, która zdecyduje się oddać tego dnia krew pod Centrum Handlowym Nowe Czyżyny, dostanie w prezencie rolinkę doniczkowš - zamiokulkasa. Co ważne, nie trzeba się wczeniej rejestrować, krew można oddać z marszu po odpowiedniej kwalifikacji i wypełnieniu kwestionariusza. Organizatorzy uspokajajš, że procedura, która trwa 5-8 minut jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym, w jej trakcie używany jest wyłšcznie sprzęt jednorazowego użytku.
W dobie pandemii obowišzujš również restrykcyjne normy sanitarne, tzn. krwiodawca przed zabiegiem ma mierzonš temperaturę, otrzymuje maseczkę ochronnš, jednorazowe rękawiczki oraz długopis.
Jak należy się przygotować do oddania krwi? - Osoba chcšca oddać krew powinna mieć od 18 do 65 lat oraz posiadać przy sobie dokument tożsamoci ze zdjęciem i numerem pesel np. dowód osobisty. Zgłaszajšcy się powinien być w tym dniu zdrowy, wypoczęty oraz spożyć lekkostrawny posiłek, a także wypić ok. 1,5 litra płynów na 24 godziny przed procedurš informuje przedstawiciel Centrum Nowe Czyżyny.
Po oddaniu krwi krwiodawcy przysługuje posiłek regeneracyjny oraz zwolnienie z pracy w dniu oddania krwi.
Osoby po szczepieniach przeciwko COVID-19 również mogš oddać krew lub jej składniki, natomiast należy przy tym pamiętać o kilku kwestiach. Po takim szczepieniu należy odczekać z oddaniem krwi 48 godziny w przypadku szczepionek firm Pfizer/BioNTech oraz Moderna, a także 14 dni w przypadku szczepionki firmy AstraZeneca oraz Johnson & Johnson. Z kolei w przypadku wystšpienia reakcji poszczepiennej, okres ten ulega wydłużeniu o 7 dni od czasu całkowitego ustšpienia objawów.
|