Webinar na www.okn.clickmeeting.com oraz www.facebook.com/OgrodyNowejHuty.
Zapisy na stronie www.okn.clickmeeting.com. Limit miejsc: 50 osób.
Webinar w ramach projektu Ogrody Nowej Huty.
Prowadzenie: dr Maria Lankosz-Mróz (Polskie Towarzystwo Botaniczne).
Partner: ArcelorMittal Poland. Wstęp wolny.
Sporód obszarów chronionych województwa podkarpackiego, a w tym szczególnie w obrębie historycznych granic Ziemi Przemyskiej, na szczególnš uwagę zasługujš podworskie oraz przypałacowe parki i ogrody. To nie tylko dziedzictwo przyrodnicze, ale i kulturowe tego regionu. Badania przeprowadzone przez profesora Jerzego Pióreckiego, założyciela i długoletniego dyrektora Arboretum w Bolestraszycach, wykazały, że na terenie województwa podkarpackiego istniejš lady 700 założeń dworsko-ogrodowych. Większoć z nich po II wojnie uległo dewastacji i nieodwracalnemu zniszczeniu, ale niektóre parki i ogrody udało się uratować i przywrócić do dawnej wietnoci. Obecnie na Podkarpaciu jest co najmniej kilkadziesišt udostępnionych do zwiedzania rezydencji magnackich zamków i pałaców, a także siedlisk i dworów szlacheckich. W historycznych parkach do dzi zachowało się wiele cennych rolin sprowadzonych z całego wiata przez dawnych włacicieli. Wędrujšc ich alejkami możemy podziwiać pomnikowe drzewa i niezwykłe krzewy, a także kolekcje współczenie uprawianych gatunków i odmian rolin ozdobnych i uprawnych. W roku 2015 powstał Karpacki Szlak Ogrodów i Domów Historycznych, który tworzš w sumie 34 historyczne obiekty architektoniczne wraz z ich parkami i ogrodami. Do najcenniejszych i najciekawszych obiektów na trasie Szlaku należy Arboretum w Bolestraszycach pod Przemylem, park przy renesansowym zamku w Krasiczynie, oraz park przy Zamku w Łańcucie wraz z oranżeriš i historycznš kolekcjš tropikalnych storczyków. Odwiedzimy także Ogród Biblijny w Myczkowcach zaprojektowany przez dr Zofię Włodarczyk z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, oraz mały ogród botaniczny prezentujšcy florę Bieszczadów przy stacji terenowej Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Wołosatem.
Prowadzenie: dr Maria Lankosz-Mróz, botanik, długoletni pracownik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, zapalony fotografik przyrodniczy i podróżnik. Współorganizatorka wypraw botanicznych, których celem było badanie szaty rolinnej innych stref klimatycznych - głównie krajów Europy Południowej i Basenu Morza ródziemnego. W latach 2000 - 2019 odbyło się 28 takich wypraw, także poza Europę - m.in. do Izraela, na Cypr i Wyspy Kanaryjskie, do Malezji, Brazylii, Republiki Południowej Afryki.
Projekt Ogrody Nowej Huty realizowany jest przez Pracownię Animacji Ekologicznej w partnerstwie publiczno-prywatnym, powstał w 2011 r. i jest kontynuowany nieprzerwanie od 10 lat. Zakłada tworzenie w dzielnicach nowohuckich dostępnych i przyjaznych terenów zieleni, pomaga mieszkańcom w porzšdkowaniu i zagospodarowywaniu terenów w ich najbliższym otoczeniu, integruje i wspiera w lokalnych inicjatywach aktywnych nowohucian. Podczas projektu powstało 16 ogrodów oraz zostało zagospodarowane patio Klubu Kunia Orodka Kultury im. C. K. Norwida (os. Złotego Wieku 14) na Zielony Warsztat Pracownię Młodego Ogrodnika. Od 2018 r. projekt ma również na celu propagowanie wiedzy dotyczšcej ogrodnictwa i ekologii. W ramach tych działań prowadzone sš warsztaty i wykłady oraz organizowane kolejne edycje Nowohuckiego Rolinobrania. Projekt realizowany jest w partnerstwie z firmš ArcelorMittal Poland, Zarzšdem Zieleni Miejskiej w Krakowie oraz radami pięciu tzw. dzielnic nowohuckich Miasta Krakowa.
Szczegółowe informacje:
Pracownia Animacji Ekologicznej
Nowohuckiego Laboratorium Dziedzictwa
Orodek Kultury im. C.K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65 w. 21, ekologia@okn.edu.pl
www.okn.edu.pl
www.facebook.com/OgrodyNowejHuty
|