Wstęp wolny. Zapisy przez formularz na stronie www.okn.edu.pl.
Wydarzenie z udziałem publicznoci, tłumaczone na PJM i transmitowane na www.facebook.com/oknorwid.
W twórczoci Norwida nie trudno znaleć dzieła napisane z mylš o deskach teatru, jednakże jego sztuki, w porównaniu do innych twórców romantyzmu, rzadko wybierane sš do wykonywania. Jako mieszkańców Krakowa, cieszyć powinien nas fakt, że Norwid jako jedyny z Wieszczów narodowych był w Krakowie za swojego życia i zostawił po tym lad w swojej twórczoci. Zafascynowany przeszłociš odwiedzanych miejsc napisał dwa dramaty: Wanda i Krakus. Podczas panelu dyskusyjnego, odkryjemy dlaczego sztuki Norwida sš tak wyjštkowe, poznamy, co autor chciał nam przekazać w swoich dziełach i co skłoniło artystów do sięgnięcia po twórczoć Norwida. Dyskusję poprowadzi norwidolog Karol Samsel, a gocić będzie: Kazimierza Brauna, Wojciecha Terechowicza i Michała Zadarę.
Kazimierz Braun - reżyser teatralny, pisarz, profesor nauk humanistycznych, autor ksišżek naukowych, wyreżyserował 13 widowisk Norwida, min. Piercień wielkiej damy, Aktor, Za kulisami oraz Kleopatra i Cezar , wykładowca w State University of New York w Buffalo, autor publikacji naukowych zwišzanych z twórczociš Norwida min.: Cztery dramaty, Mój teatr Norwida, Cypriana Norwida teatr bez teatru.
Wojciech Terechowicz - aktor, lalkarz, wokalista, nauczyciel sztuki aktorskiej, dyrektor Teatru Hothaus, reżyser Menażeria na bazie tekstów Witkacego i Norwida, a także reżyser i scenarzysta spektaklu Ad leones , W Polaku olbrzym i karzeł oraz Nie niewola, ni wolnoć z twórczoci Norwida.
Michał Zadara - reżyser teatralny, autor filmów niezależnych i instalacji wideo, autor felietonów politycznych, twórca ponad 30-stu inscenizacji dramatycznych, operowych oraz multimedialnych m.in w teatrach: Wybrzeże w Gdańsku, Starym w Krakowie, Maxim Gorki w Berlinie, HaBima w Tel Awiwie, Collective: Unconscious w Nowym Jorku, Polskim w Bydgoszczy, Operze Narodowej, reżyserował spektakl Aktor Norwida w Teatrze Narodowym.
Karol Samsel - poeta, literaturoznawca, filozof, krytyk literacki, norwidolog, historyk literatury, Adiunkt w Instytucie Literatury Polskiej Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Norwid Festiwal 2021 krakowska odsłona obchodów Roku C. K. Norwida z okazji 200-lecia jego urodzin pod hasłem Dopokšd idę!.... Projekt popularyzuje postać i twórczoć Norwida jednego z najważniejszych autorów w literaturze polskiej. Jego dzieła stereotypowo postrzegane sš jako trudne w odbiorze. Dzięki innowacyjnym i atrakcyjnym działaniom edukacyjnym odwołujšcym się do kultury współczesnej oraz angażujšcym różnorodnych odbiorców, przedsięwzięcie umożliwia nowe spojrzenie na kanon polskiej literatury, rozbudza zainteresowanie nim oraz wzmacnia tożsamoć uczestników, podnoszšc ich kompetencje czytelnicze. W programie przewidziano rezydencje artystyczne, przyznanie Nagrody Norwidowskiej dla twórców łšczšcych działalnoć literackš z innymi dziedzinami sztuki, a także panele dyskusyjne, recytację, koncert, warsztaty kreatywnego pisania, spacer, grę terenowš. Rezultaty podsumuje wydanie katalogu.
Dofinansowano ze rodków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzšcych z Funduszu Promocji Kultury.
Partnerzy: MKDNiS, Dzielnica XVIII Nowa Huta, Opactwo Cystersów w Mogile.
Szczegółowe informacje:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Orodek Kultury Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 20, nhlab@okn.edu.pl
www.nhlab.okn.edu.pl
|