POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
   
ARCHIWUM     zobacz wydarzenia archiwalne
ARCHIWUM     zobacz wszystkie wydarzenia archiwalne

 
17-03-2022      -   20-03-2022
Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida
II Festiwal Odpowiedzialnego Podróżowania
Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida

os. GĂłrali 5
31-959 KrakĂłw
tel. 12 644 27 65
fax. 12 644 27 65 wew.13

http://www.okn.edu.pl
sekretariat@okn.edu.pl
Spotkania online na platformie Clickmeeting oraz Facebook
WSTĘP WOLNY       
 
Wydarzenia inne
II Festiwal Odpowiedzialnego Podróżowania to cztery dni spotkań online wokół problematyki zrównoważonej turystyki. Do zagadnienia podejdziemy wielostronnie, ukazujšc go z różnych perspektyw. Wraz z ekspertami/ekspertkami z wybranych obszarów tematycznych chcemy sprowokować dyskusje, nakreœlić globalne zależnoœci, wskazać mechanizmy i procesy którym (nie)œwiadomie ulegamy, a tym samym zachęcić do namysłu i krytycznej analizy skutków/korzyœci wynikajšcych z turystyki globalnej. Traktujemy to wydarzenie jako wymianę doœwiadczeń, dialog porzšdkujšcy i kształtujšcy narrację o œwiecie. Goršco zapraszamy do udziału, do współtworzenia II Festiwalu Odpowiedzianego Podróżowania.
Wydarzenie dofinansowano ze œrodków Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta.
Wakacje, urlop, wczasy lub weekendowy wypad. Bliżej lub dalej – kierunek wprost proporcjonalny do naszych czasowo-finansowych możliwoœci. Pobudki różne. Zasłużony odpoczynek od pracy, rzeczywistoœci lub bardziej brawurowo w wariancie „zostawić wszystko i wyjechać na koniec œwiata”. A na tym „końcu œwiata” (lub znacznie bliżej) chcemy „odkrywać”, poznawać, doœwiadczać i smakować „innego”, lub po prostu relaksować się i pauzować.

Na pewno każdy/każda z nas chociaż raz natknšł się gdzieœ na zdanie „sektor turystyczny należy do najszybciej rozwijajšcych się dziedzin gospodarki œwiatowej”. Pandemia Covid-19 chwilo zahamowała ten proces, ale czy na pewno? Fakty i liczy sš bezsporne – podróżujemy masowo. W blasku wakacyjnego słońca jednak trudno dostrzec ciemnš stronę turystyki – owego globalnego trendu – jak łamanie praw ludzi i zwierzšt, degradacja œrodowiska naturalnego, neokolonializm, overtourism. Lista jest długa.
My – rozumiani jako miliony indywidualnych turystycznych decyzji – wpływamy na lokalnš społecznoœć, miejscowš gospodarkę i œrodowisko naturalne odwiedzanych destynacji. Dlatego tak ważne jest byœmy podróżowali w sposób etyczny i odpowiedzialny.
Festiwal odbędzie się za poœrednictwem platformy ClickMeeting, gdzie obowišzujš zapisy i sš limity miejsc (udział jest bezpłatny). Linki do formularzy zgłoszeniowych znajdujš się poniżej w programie. Ale bez obaw – nawet jeœli w pokojach na ClickMeeting'u wyczerpiš się miejsca, to wszystko będzie transmitowane w czasie rzeczywistym na Facebook'u Nowohuckiego Laboratorium Dziedzictwa bez ograniczeń w uzyskaniu dostępu.

PROGRAM:
17 III (czwartek), godz. 19.00 - Szczegóły podamy wkrótce.

18 marca 2022 (pištek), godz. 19:00.
„Czy istnieje coœ takiego jak zrównoważona turystyka wysokogórska?”.
Prowadzenie: Łukasz Kocewiak.

Podczas spotkania wybierzemy się w podróż po oœnieżonych szczytach Alp, Andów, Alaski, Hindukuszu, Himalajów, żeby sprawdzić, czy istnieje coœ takiego jak zrównoważony rozwój w turystyce wysokogórskiej. Sprawdzimy, czy możliwe jest jeszcze zdobywanie pięknych szczytów bez udziału agencji turystycznych. Spróbujemy odpowiedzieć na pytania, czy takie popularne szczyty jak Aconcagua, Denali, Manaslu sš już całkowicie oblepione otoczkš komercyjnš oraz jaka przyszłoœć rysuje się dla turystyki wysokogórskiej w krajach rozwijajšcych się.

Łukasz Kocewiak — podróżnik i himalaista. Autor ksišżki górsko-podróżniczej „Aconcagua. W cieniu Œnieżnego Strażnika”. Organizator wypraw wysokogórskich w Himalaje, Pamir, Hindukusz. Od dziesięciu lat prowadzi z pasjš popularnego bloga podróżniczego Kartka z Podróży. Wielokrotnie publikował na łamach czasopism o tematyce górskiej, podróżniczej, społeczno-kulturowej. Ceniony prelegent na festiwalach górskich i podróżniczych. Doktor nauk œcisłych z zakresu energetyki odnawialnej. Swojš wiedzę i doœwiadczenie wykorzystuje przy zrównoważonym wdrażaniu energetyki odnawialnej. Zrealizował między innymi takie projekty jak: wyprawa samochodem terenowym po Saharze i pustyni Gobi; 16.ooo km pocišgiem przez Azję; wyprawa na Pik Lenina, Denali, Matterhorn, Aconcaguę, Noszak, Manaslu. Na cztery ostatnie wszedł samodzielnie i bez wsparcia agencji w ramach projektu „8 Solo”.

Obowišzujš zapisy: https://okn.clickmeeting.com/czy-istnieje-cos-takiego-jak-zrownowazona-turystyka-wysokogorska-/register?_ga=2.235603713.1025428076.1646645833-1046841612.1588239187

19 marca 2022 (sobota), godz. 16:00.
„Czego dowiemy się o globalnym Południu oglšdajšc YouTube? Krytyczne spojrzenie na vlogi podróżnicze”.
Prowadzenie: Łukasz Bartosik.

Czy vlogi podróżnicze pozwalajš nam poznać œwiat czy bazujš na istniejšcych stereotypach? W jakie pułapki wpadajš ich twórcy i twórczynie? Jak odbierać takie treœci refleksyjnie i krytycznie? Pretekstem do spotkania jest premiera raportu „Gdy OBCY czuje się jak u siebie…” Polskiej Akcji Humanitarnej, w którym prof. Paweł Nowak analizował 10 topowych vlogów podróżniczych od strony narracji, które tworzš lub podtrzymujš. Podczas festiwalowego spotkania wspólnie zastanowimy się nad wnioskami z tej analizy dla osób podróżujšcych i twórców treœci internetowych.

Łukasz Bartosik – kierownik zespołu edukacji Polskiej Akcji Humanitarnej, trener PAH prowadzšcy szkolenia dla trenerów/ek, wolontariuszy/ek, i aktywistów/ek PAH oraz uczniów, uczennic i nauczycieli/ek. Współprowadzšcy podkast „Tolerancja to za mało”. Współautor publikacji edukacyjnych PAH (m.in. „Niezbędnik aktywistów i aktywistek”) kursu e-mailowego „To, jak mówię, zmienia œwiat” oraz gier (m.in. „Reporterki i Reporterzy na globalnym Południu”).

Więcej informacji: www.pah.org.pl/edukacjaglobalna www.pah.org.pl/podkast www.instagram.com/polskaakcjahumanitarna

Obowišzujš zapisy: https://okn.clickmeeting.com/czego-dowiemy-sie-o-globalnym-poludniu-ogladajac-youtube-/register?_ga=2.33170494.1025428076.1646645833-1046841612.1588239187

19 marca 2022 (sobota), godz. 19:00.
„Wolonturystyka. Szkodliwy biznes zbudowany na dobrych intencjach”.
Prowadzenie: Anna Mikulska.

Jednym z najczęœciej wybieranych projektów wolontariackich jest praca z dziećmi. A ponieważ popyt na wolontariat w sierocińcach krajów Globalnego Południa jest niezwykle duży, stale wzrasta "zapotrzebowanie” na sieroty.

Wolonturystyka to dziœ jedna z najprężniej rozwijajšcych się gałęzi turystyki. Okazuje się jednak, że wyjazdy do krajów Globalnego Południa by pomagać lokalnej społecznoœci służš przede wszystkim samym turystom. Kosztem tych, którym chcemy pomagać.
Porozmawiamy o tym, dlaczego wyjazd z pierwszym lepszym programem zachęcajšcym do przeżycia "wielkiej przygody" i "pomocy w ubogich krajach" nie jest wcale dobrym pomysłem – jeœli mamy ambicje, by faktycznie pomagać, a nie szkodzić.
Opowiem o własnych doœwiadczeniach "pomagania" w Brazylii, gdy jeszcze wierzyłam, że w ten sposób robię coœ dobrego. Zastanowimy się, jak możemy wykorzystać nasze uprzywilejowanie do realnego wsparcia mieszkańców krajów Globalnego Południa. I czy w ogóle jest to możliwe.

Anna Mikulska – dziennikarka "OKO.press" i reporterka, z wykształcenia antropolożka kultury. Pisze o migracjach, prawach człowieka, pracy przymusowej i edukacji. Laureatka konkursu "Pisma. Magazynu Opinii" - "Między wierszami" za reportaż "Imigracja przez morze plastiku" oraz konkursu Festiwalu Wrażliwego w kategorii twórca szczególnie wrażliwy za dwa reportaże i projekt "Historie o Człowieku". Publikowała m.in. na łamach "Gazety Wyborczej", "Wysokich Obcasów", "Onetu", "Krytyki Politycznej", "Pisma. Magazynu Opinii" czy "Tygodnika Powszechnego".

Obowišzujš zapisy: https://okn.clickmeeting.com/wolonturystyka-szkodliwy-biznes-zbudowany-na-dobrych-intencjach/register?_ga=2.33170494.1025428076.1646645833-1046841612.1588239187

20 marca 2022 (niedziela), godz. 16:00.
„Dobre praktyki w turystyce dostępnej”.
Prowadzenie: Aneta Bilnicka.

Spotkanie wokół tematu dostępnoœci w turystyce. Co ogranicza osoby starsze i osoby z niepełnosprawnoœciami w podróżowaniu? Jak reagować w przypadku łamania praw osób z niepełnosprawnoœciami? Na jakie udogodnienia podczas podróży mogš liczyć uczestnicy turystyki dostępnej? Podczas rozmowy padnš odpowiedzi na powyższe pytania oraz zaprezentowane zostanš wyniki badań nad turystykš dostępnš w Polsce. Œwiatowa Organizacja Turystyki Narodów Zjednoczonych (UNWTO) jest przekonana, że dostępnoœć dla wszystkich obiektów, produktów i usług turystycznych powinna być centralnym elementem każdej odpowiedzialnej i zrównoważonej polityki turystycznej. Dostępnoœć to inaczej możliwoœć, porozmawiamy więc o naszych możliwoœciach i pozytywnych doœwiadczeniach w podróżowaniu.

Aneta Bilnicka – badaczka w obszarze turystyki dostępnej, certyfikowana asystentka turystyczna osób z niepełnosprawnoœciš (specjalizacja górska i kajakowa), propagatorka Nordic Walking osób ze szczególnymi potrzebami. Jest pomysłodawczyniš internetowego kwartalnika #DOSTĘPNOŒĆ, który publikuje na blogu happinessmanager.online. Absolwentka Zarzšdzania w turystyce Uniwersytetu Jagiellońskiego. W przeszłoœci wiceprezeska Zarzšdu Stowarzyszenia Strefa Wenus z Milo działajšcego na rzecz kobiet z niepełnosprawnoœciami, współautorka licznych opracowań dotyczšcych m.in. rzecznictwa, praw, systemu wsparcia dla osób starszych i osób z niepełnosprawnoœciami.

Obowišzujš zapisy: https://okn.clickmeeting.com/dobre-praktyki-w-turystyce-dostepnej/register?_ga=2.225592858.1025428076.1646645833-1046841612.1588239187

20 marca 2022 (niedziela), godz. 19:00.
„Cierpienie, którego nie widać – œwiadoma turystyka a cierpienie zwierzšt”.
Prowadzenie: Anna Plaszczyk.
Konie, pracujšce na trasie do Morskiego Oka nie sš chude ani poranione. Ich cierpienia na pierwszy rzut oka nie widać. A jednak każdego dnia pracujš ponad siły, cišgnšc turystów zbyt wygodnych, by do najpiękniejszego polskiego górskiego jeziora dotrzeć o własnych siłach.

Ponad 120 000 podpisów pod petycjš o zatrzymanie transportu konnego do Morskiego Oka. 102 polskie organizacje ochrony zwierzšt zaangażowane w akcję. Setki napisanych w tej sprawie pism i kilkanaœcie lat walki o przestrzeganie przepisów ustawy o ochronie zwierzšt. A mimo to konie na trasie do Morskiego Oka pracujš, jak pracowały.
Ale nagłaœnianie tej bulwersujšcej sprawy przynosi efekty – z roku na rok coraz mniej osób korzysta z tej formy transportu. Furmani skarżš się, że zarabiajš coraz mniej, zmniejszyła się nie tylko kolejka do wozów, ale także "kolejka" do licencji na pracę na trasie. To udowadnia, że podejmowanie œwiadomych wyborów przez turystki i turystów zmienia rzeczywistoœć szybciej, niż wyroki sšdów.

Sprawa koni z Morskiego Oka to tylko jeden z przykładów na cierpienie zwierzšt w turystyce. Ale właœnie w niej jak w soczewce widać, że każda nasza wakacyjna decyzja ma znaczenie. I że z wakacji możemy wrócić z czystym sumieniem, albo z przysłowiowš krwiš na rękach.

Anna Plaszczyk – z wykształcenia politolożka, z zawodu dziennikarka, z wyboru – działaczka społeczna. Weganka, koordynatorka akcji ratowania koni z Morskiego Oka Fundacji Viva!

Obowišzujš zapisy: https://okn.clickmeeting.com/cierpienie-ktorego-nie-widac-swiadoma-turystyka-a-cierpienie-zwierzat/register?_ga=2.225592858.1025428076.1646645833-1046841612.1588239187

Szczegółowe informacje:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Oœrodek Kultury Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 20, nhlab@okn.edu.pl
www.nhlab.okn.edu.pl
www.facebook.com/NHlabOKN
 
https://okn.edu.pl
Miejsce:
Spotkania online na platformie Clickmeeting oraz Facebook
 
Godz.

 
 
   

 
 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie NiezaleĹźne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury