Wstęp wolny. Zapisy przez formularz na: www.nhlab.okn.edu.pl.
Na spotkaniu z cyklu wemiemy pod lupę prozatorski zbiór Norwida pt. Czarne kwiaty. Jest to poetycki zapis ostatnich spotkań Norwida z bliskimi mu twórcami (m.in. Słowackim, Mickiewiczem, Chopinem). Za pomocš artystycznej i wyrafinowanej formy poeta przekazuje relacje z przedmiertnych wizyt u przyjaciół i nadaje im głębsze, eschatologiczne znaczenie. Rozmowy te sš wyjštkowo emocjonalnie i realistycznie opisane. Dzisiaj powiedzielibymy o fotograficznym opisie i poeta precyzuje w podobnym duchu: w daguerotyp raczej pióro zamieniam, aby wiernoci nie uchybić. Według opinii ówczesnych odbiorów i krytyków, opisy te nie sš skrojone na miarę narodowych wieszczów, a wręcz im uwłaczajš. Na spotkaniu będziemy rozmawiać o nowatorstwie Norwida, które tak wzburzyło czytelników.
Norwid miał bardzo przemylanš koncepcję wizyty jako etycznego obowišzku wobec bliskich i znaczšcych dla niego ludzi. Jest to według poety również jedno z najpiękniejszych i najciekawszych czynnoci człowieka, żeby pójć zobaczyć się z kim lub od-zobaczyć się zrobić wizytę. Norwid do końca swych dni był bardzo aktywnym twórcš, który nie zaprzestał prób nawišzania kontaktu z odbiorcš. Tworzył tak, by w swojej sztuce i poezji miecił się cały bogaty wszechwiat wartoci, bliski człowiekowi żyjšcemu 200 lat temu i nam, współczesnym.
Laboratorium słowa istotnego to cykl spotkań skupionych wokół interpretacji słowa poetyckiego i twórczoci literackiej. Podczas spotkań pokazujemy uniwersalnoć języka poezji i literatury, w której każdy może znaleć bliski mu pierwiastek, podjšć refleksję, zachwycić się językiem, stylem, metaforš, czy samym brzmieniem. Spotkania majš luny i niekoniecznie akademicki charakter. Przeznaczone sš szczególnie dla młodzieży, studentów i osób dorosłych każdego, kto chciałby przybliżyć sobie twórczoć C. K. Norwida i wyjć poza szkolne interpretacje jego utworów. Spotkania wpisujš się w koncepcję współpracy, jakš autor Promethidiona pragnšł nawišzać z czytelnikiem. Rola odbiorcy w poszukiwaniu i kształtowaniu sensu wierszy jest nie do przecenienia to nasza czytelnicza misja.
Prowadzšca: Urszula Czyszczoń-Tłomak polonistka i krytyczka literacka z wykształcenia, niespokojny duch z natury. Pomysłodawczyni autorskich "Spotkań przy ksišżce", czyli lokalnego klubu ksišżki, w którym członkowie dyskutujš na temat wybranej pozycji z literatury współczesnej. Norwidem owładnięta niemal kompulsywnie na studiach polonistycznych. Stšd tematy prac dyplomowych: "Chrzecijańska filozofia społeczna Norwida" i "Semantyka wiatła w poemacie Quidam C. K. Norwida". Język literacki to jedyny, którego nauka nigdy się jej nie znudziła.
SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE:
- spotkanie przeznaczone dla młodzieży, studentów, osób dorosłych
- wstęp wolny, obowišzujš zapisy na spotkanie
- obowišzuje limit miejsc wg aktualnych ograniczeń
- szczegółowe informacje: u.tlomak@okn.edu.pl, tel. 12 644 27 65 w. 21
Wydarzenie odbędzie się w rygorze sanitarnym zgodnie z wytycznymi GIS, MKiDN oraz wewnętrznymi regulacjami Orodka Kultury im. C. K. Norwida. Regulaminy wraz z procedurami bezpieczeństwa na czas epidemii COVID-19 znajdujš się na stronie http://okn.edu.pl/strona-glowna/regulaminy/. Udział w wydarzeniu oznacza ich akceptację.
Szczegółowe informacje:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Orodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 21;
www.nhlab.okn.edu.pl
www.facebook.com/NHlabOKN
|