Wykład w ramach programu dla młodzieży i dorosłych pogłębiajšcego wiedzę o dziedzictwie kulturowym i przyrodniczym Nowej Huty od prehistorii do współczesnoci.
Prowadzenie: dr Jarosław Kla.
Podczas zajęć uczestnicy zapoznajš się z ideš ekomuzeum, jej polskich przykładach i próbie jej przeszczepienia do Nowej Huty w formie muzeum rozproszonego, które koordynował nowohucki oddział Muzeum Krakowa. Zobaczš też jak ważna jest partycypacja lokalnej społecznoci oraz współdziałanie we wzmacnianiu odpowiedzialnoci za lokalne dziedzictwo różnych wród różnych podmiotów, nie tylko z sektora muzealnictwa i kultury, ale również szkół, klubów sportowych czy przedsiębiorców.
dr Jarosław Kla - kulturoznawca, badacz, animator i menadżer kultury. Doktor w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie nauki o zarzšdzaniu i jakoci (UJ). Kieruje Nowohuckim Laboratorium Dziedzictwa w Orodku Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie, które zajmuje się dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym, szczególnie w kontekcie Nowej Huty. Członek Instytutu Badań Organizacji Kultury IBOK oraz Komisji Zarzšdzania Kulturš i Mediami Polskiej Akademii Umiejętnoci. Współpracuje z różnymi instytucjami kultury i organizacjami pozarzšdowymi. Prowadzi zajęcia z zakresu zarzšdzania kulturš dla studentów i słuchaczy studiów podyplomowych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Pomysłodawca i koordynator takich projektów jak Korowód Nowohucki (2016), Alternatywny przewodnik po Nowej Hucie (2017), Nowa Huta architektoniczny portret miasta (2018), Nowa Huta w kulturze kultura w Nowej Hucie (2019) oraz - wspólnie z Elżbietš Urbańskš-Kłapš Nowa Huta od NATURY strony (2020). Główne zainteresowania badawcze: animacja kultury, zarzšdzanie instytucjami kultury i dziedzictwem kulturowym (zwłaszcza Nowej Huty).
Studium Dziedzictwa Nowej Huty dwusemestralny program edukacyjny dla młodzieży i dorosłych pogłębiajšcego wiedzę o dziedzictwie kulturowym i przyrodniczym Nowej Huty od prehistorii do współczesnoci.
Wstęp: 20 zł. Obowišzujš zapisy (do 12 maja): https://okn.edu.pl/strona-glowna/wydarzenia/aktualne-zapisy/
Szczegółowe informacje:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Orodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 47, 21, 20, nhlab@okn.edu.pl
www.nhlab.okn.edu.pl
www.facebook.com/NHlabOKN
|