Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na kolejne spotkanie powięcone Adriatykowi i ksišżce Egidio Ivetica. Tym razem na morze patrzeć będziemy z brzegów Chorwacji, a o skomplikowanej i pełnej zwrotów akcji historii tego regionu opowiadać będš prof. Joanna Ugniewska, prof. Michał Czerwiński i Łukasz Galusek.
Adriatyk jest milczšcym wiadkiem przemijania cywilizacji i tłem niezwykłych historii, takich jak historia Republiki Weneckiej, Włoch czy Bałkanów. To nagromadzenie w przestrzeni i czasie, współwystępowanie pozornych przeciwieństw: władców łacińskich i słowiańskich, więtych wojen i komunistycznych rewolucji, derwiszy i jezuitów, tolerancji i krucjat. Jak badać tego rodzaju historię i jak odczytać historyczne znaczenie morza?
Gocie: prof. Joanna Ugniewska, prof. Maciej Czerwiński, Łukasz Galusek
Prowadzenie: Bartosz Panek
Spotkanie odbędzie się 21 czerwca o godz. 18.00 w Międzynarodowym Centrum Kultury, Rynek Główny 25, sala Pod Kruki. Będzie także transmitowane na profilu facebookowym MCK.
Prof. Joanna Ugniewska polska literaturoznawczyni, italianistka, tłumaczka literatury włoskiej, eseistka. Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim. Tłumaczy Magrisa, Tabucchiego, Crocego, Eco, Madieri, Orizia. Autorka wielu publikacji powięconych literaturze włoskiej, m.in. Włochy w czasach romantyzmu (razem z Annš Tylusińskš, 2004), Scritture del Novecento saggi e appunti (2008). Współautorka i redaktorka naukowa Historii literatury włoskiej w XX wieku (2001). Laureatka prestiżowej nagrody Premio InternazionaleFlaiano (2002), nagrody Zaiks-u (2005) za działalnoć przekładowš, Nagrody im. Pawła Hertza przyznawanej tłumaczom (2012) oraz (dwukrotnie) Nagrody Literackiej im. Leopolda Staffa. Członkini międzynarodowego jury nagrody Premio Alassio.
Prof. Maciej Czerwiński - filolog slawista, tłumacz, krytyk literacki, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się językami, kulturami i literaturami byłej Jugosławii, a także pograniczem teorii języka i literatury oraz semiotykš kultury. Wykładał i wygłaszał wystšpienia na sympozjach w wielu krajach Europy oraz Stanach Zjednoczonych. Jest autorem kilku ksišżek opublikowanych w Polsce i Chorwacji (dotyczšcych języka, dyskursu historycznego, semiotyki i wyobrani historycznej o drugiej wojnie wiatowej w chorwackiej i serbskiej prozie artystycznej), a także wielu artykułów i esejów. Członek redakcji polskich, chorwackich i macedońskich czasopism naukowych. W MCK współtworzył wystawę Adriatycka epopeja. Ivan Metrović (2017) i publikował eseje w czasopimie Herito.
Łukasz Galusek dyrektor programowy Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. Ekspert w dziedzinie kultury i sztuki Europy rodkowej, skupia się na zwišzkach pomiędzy przestrzeniš, pamięciš oraz tożsamociš. Jest autorem ponad 150 publikacji naukowych powięconych dziedzictwu kulturowemu Europy rodkowej, a także kwestiom pamięci i edukacji kulturalnej.
Bartosz Panek dziennikarz i reporter. Laureat polskich i międzynarodowych nagród, w tym Prix Italia za wyjštkowš oryginalnoć i innowacyjny język w dokumencie radiowym. Jego prace były prezentowane we Włoszech, Francji i Chorwacji. W tym roku Wydawnictwo Czarne opublikuje jego ksišżkę o Tatarach w Polsce.
|