Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na spotkanie z udziałem Lecha Kończaka, Magdaleny Nowakowskiej i Łukasza Galuska, które odbędzie się w zwišzku z publikacjš najnowszego numeru magazynu HERITO: Dusza Gruzji.
Korzenie gruzińskiej kultury sięgajš czasów antycznych, a jednak wiemy o niej bardzo niewiele. Wydarzenie będzie okazjš do bliższego poznania twórczoci wywodzšcych się z Gruzji artystek i artystów, poetek i poetów.
Skšd czerpał inspiracje NikoPirosmani gruziński prymitywista? Czego możemy dowiedzieć się na temat historii Gruzji na podstawie losów tamtejszych poetek i poetów? Dlaczego w Tbilisi tak wiele pomników, ulic i skwerów powięcono ludziom nauki i sztuki?
Literatura i sztuka stanš się punktem wyjcia do opowiedzenia o gruzińskiej tożsamoci, historii i kulturze, a spotkanie pozwoli poznać i zrozumieć dziedzictwo kulturowe Gruzji.
Udział wezmš: Lech Kończak, Magdalena Nowakowska
Prowadzenie: Łukasz Galusek
Dyskusja z tłumaczeniem na Polski Język Migowy odbędzie się 27 czerwca o godz. 18.00 w Międzynarodowym Centrum Kultury, Rynek Główny 25, sala Pod Kruki.
Będzie także transmitowane na profilu facebookowym MCK.
Lech Kończak dyplomata i badacz Kaukazu. Szef Instytutu Polskiego w Tbilisi. Za wkład w rozwój kultury gruzińskiej i stosunków polsko-gruzińskich został odznaczony Orderem Złotego Runa i medalem w. Grzegorza Peradze.
Magdalena Nowakowska animatorka kultury, ekspertka ds. komunikacji i tłumaczka gruzińskiej i polskiej literatury współczesnej. Pracowała jako specjalista ds. komunikacji w UNDP Georgia oraz w Ambasadzie RP w Gruzji jako ekspert ds. mediów i kultury. W latach 20032009 była korespondentkš i współpracowniczkš międzynarodowych mediów, takich jak Gazeta Wyborcza, BBC, Al-Jazeera i AFP.
Łukasz Galusek dyrektor programowy Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. Ekspert w dziedzinie kultury i sztuki Europy rodkowej, skupia się na zwišzkach pomiędzy przestrzeniš, pamięciš oraz tożsamociš. Jest autorem ponad 150 publikacji naukowych powięconych dziedzictwu kulturowemu Europy rodkowej, a także kwestiom pamięci i edukacji kulturalnej.
|