Czy nadanie ksišżkom drugiego życia może pomóc potrzebujšcym? Okazuje się, że tak, o czym będzie można przekonać się już w najbliższy weekend w Galerii Bronowice. 25 i 26 czerwca pojawi się tu Dobry Antykwariat zorganizowany przez wolontariuszy Biura Młodych Fundacji Anny Dymnej Mimo Wszystko. Będš warsztaty kaligrafii, tworzenia kartek, zakładek do ksišżek, komiksów, bajkoterapii, spotkanie autorskie i... moc ksišżek.
Dobry Antykwariat
Dobry Antykwariat w Galerii Bronowice to dwa dni wypełnione ksišżkami, ciekawymi zajęciami i pomaganiem. Jak wzišć w nich udział? Każdy, kto zechce wesprzeć Fundację Anny Dymnej Mimo Wszystko dowolnš darowiznš, będzie mógł wybrać dla siebie jednš z wielu znajdujšcych się na stoisku ksišżek. Organizatorzy przygotowali szerokš ofertę literackš, dzięki czemu na półkach w Galerii Bronowice pojawiš się interesujšce pozycje, m.in.: beletrystyka, poezja, albumy fotograficzne o różnej tematyce, literatura dla dzieci, a nawet ksišżki kucharskie oraz obcojęzyczne. Organizację będzie można wesprzeć na dwa sposoby: wrzucajšc gotówkę do oznakowanej puszki w ramach zbiórki publicznej nr 2021/1775/OR oraz bezgotówkowo, za porednictwem datkomatów Donateo. Zebrane rodki wesprš podopiecznych z orodka terapeutyczno-rehabilitacyjnego Dolina Słońca, zostanš także przeznaczone na budowę i wyposażenie orodka wytchnieniowego w Lubiatowie.
I warsztaty
Projekt Dobry Antykwariat to nie tylko ksišżki, ale także wszystko wokół - warsztaty zakładek, komiksów, bajkoterapii, kartek, kaligrafii, brush letteringu. Odbędš się także spotkanie autorskie, oraz czytanie bajek dla najmłodszych. Równoległe obejrzeć będzie można ksišżki pisane nietypowymi językami, w tym zbiory brajlowskie, które na czas wydarzenia udostępni Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie.
- Dobry Antykwariat jest projektem niesztampowym, nad którym nasi wolontariusze pracowali od poczštku maja. Zbierali ksišżki, porzšdkowali je oraz zadbali, by odwiedzajšcy Galerię Bronowice mogli wzišć udział w ciekawych warsztatach zwišzanych z literaturš. Celem akcji jest nie tylko popularyzacja czytelnictwa, ale też zebranie rodków, które wesprš naszych podopiecznych. Zbliżajš się wakacje, warto więc pomyleć o dobrej lekturze zachęca Karolina Baran, referent ds. działań wolontariuszy w Fundacji Anny Dymnej Mimo Wszystko.
Harmonogram Dobrego Antykwariatu:
- Stoiska z ksišżkami czynne będš 25 i 26 czerwca w godzinach 9:00-21:00
Sobota, 25.06:
12.00-13.30 Warsztaty tworzenia makramowych zakładek - dla dorosłych (prowadzšca: wolontariuszka fundacji)
13.30-15.00 Warsztaty brush letteringu - dla dzieci 12+ i dorosłych (prowadzšca: Ewa Landowska)
15.00-17.00 Warsztaty tworzenia zakładek do ksišżek dla dzieci (prowadzšcy: wolontariusze fundacji)
15.00-17.00 Warsztaty bajkoterapii - dla dorosłych (prowadzšca: Barbara Libicka- Gortadt)
Równolegle odbywać będzie się czytanie bajek dla dzieci przez wolontariuszy fundacji w godz.: 12.00, 13.00, 14.00, 17.00.
Niedziela, 26.06
12.00-13.30 W wiecie papieru - warsztaty kaligrafii I tworzenia kartek okolicznociowych - dla dorosłych (prowadzšca: wolontariuszka fundacji)
14.00-15.30 Tworzenie komiksów na wesoło - dla dzieci 7+ (prowadzšcy: ROBI z Ministerstwa Komiksu)
15.30-17.00 Warsztaty tworzenia zakładek do ksišżek dla dzieci (prowadzšcy: wolontariusze fundacji)
17.00-18.00 spotkanie z p. Rochem Urbaniakiem, autorem Zaklinacza tygrysów (autor czyta fragment ksišżki i przeprowadza autorskie warsztaty kreatywne) dla dzieci 7+
Równolegle czytanie bajek dla dzieci przez wolontariuszy fundacji w godz.: 12.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00, 17.00.
Ze szczegółowym harmonogramem można zapoznać się na stronie:
https://mimowszystko.org/dobry-antykwariat.
Fundacja Anny Dymnej Mimo Wszystko pomaga osobom dorosłym z niepełnosprawnociš intelektualnš, które sš zagrożone wykluczeniem społecznym. Prowadzi dwa orodki terapeutyczno-rehabilitacyjne: Dolinę Słońca w podkrakowskich Radwanowicach i Warsztaty Terapii Zajęciowej w nadbałtyckim Lubiatowie. Obecnie tworzy nad Bałtykiem orodek wytchnieniowy. Organizacja wspiera leczenie, rehabilitację oraz edukację osób chorych i z różnymi niepełnosprawnociami. Realizuje również liczne projekty, których celem jest usuwanie barier mentalnych w społeczeństwie m.in. Festiwal Zaczarowanej Piosenki czy Akademię Odnalezionych Nadziei.
|