Wystawa jest częścią projektu "Przyszłość dziedzictwa kulturowego we współczesnej Europie", realizowanego w ramach międzynarodowego programu Erasmus+. Projekt ten pozwolił na współpracę uniwersytetów z ośmiu europejskich miast – Aten, Bolonii, Bordeaux, Luksemburga, Kopenhagi, Krakowa, Poczdamu i Rygi oraz reprezentujących te miasta bibliotek narodowych, uniwersyteckich i miejskich.
Podstawowym celem projektu jest zapoznanie jego uczestników z zabytkami kultury europejskiej (ze szczególnym uwzględnieniem tekstów literackich oraz obiektów rękopiśmiennych i archiwalnych) oraz wspieranie ich w nabywaniu specjalistycznych umiejętności i kompetencji, a przez to uwrażliwienie ich na znaczenie tradycji i wzmocnienie poczucia europejskiej wspólnoty.
Na ekspozycji zaprezentowano spuścizny rękopiśmienne czterech naukowców różnych czasów i dziedzin. Spuścizny te są z jednej strony charakterystyczne dla zbiorów rękopiśmiennych przechowywanych w Bibliotece Jagiellońskiej, z drugiej - stanowią indywidualne świadectwa życia i pracy wybitnych badaczy, których zainteresowania i osiągnięcia przekraczały granice nauki i epoki.
Uczeni ci to: Tomasz Strzępiński ze Strzępina (1398-1460), Jan Brożek (1585-1652), Aleksander von Humboldt (1769-1859) i Marian Smoluchowski (1872-1917).
|