Instytut Cervantesa w Krakowie ma przyjemność zaprosić na koncerty Joshuy Edelmana i Xabiego Arakamy „Traditions & Tradizioak”, które odbędą się w ramach Summer Jazz Festival.
Muzyka Amerykanina Joshuy Edelmana i pochodzącego z Kraju Basków Xabiego Arakamy to efekt spotkania rdzennego manhattańskiego jazzu z autentycznym baskijskim folklorem. Te dwa style muzyczne o ludowych korzeniach łączą się na scenie w naturalny sposób, udowadniając, że jazz jest doskonałym środkiem wymiany idei, łączenia ludzi, kultur i krajów.
Koncerty odbędą się sobotę 1 lipca o godz. 20:00 w Globus Music Club przy ul. Węgierskiej 4 oraz w niedzielę 2 lipca o 17:30 na Placu Szczepańskim w trakcie Niedzieli Nowoorleańskiej
Artyści wystąpią z zespołem w składzie: Joshua Edelman, fortepian; Xabi Arakama, trikitixa, śpiew, pandero (niedziela), Imanol Intxausti, trikitixa, śpiew, pandero; Ander García, kontrabas; Iñaki Larrañaga, śpiew, pandero.
Joshua Edelman - (Manhattan, 1954), amerykański pianista, kompozytor, producent i pedagog. Założyciel Jazz Cultural Theatre of Bilbao i wytwórni płytowej Jazz Basque Country Productions. Koncertuje na całym świecie, ma na koncie dwanaście wydanych albumów. Jest dyrektorem muzycznym różnych zespołów i projektów, w których widoczne są wpływy muzyki klasycznej, bebop’u - afrykańskiego śladu w amerykańskiej muzyce oraz innych tradycji, m.in. folkloru, który artysta z szacunkiem włącza do swoich dzieł. Udało mu się stworzyć rozpoznawalny styl, nazywany przez publiczność "brzmieniem Edelmana". Joshua Edelman jest uczniem i kontynuatorem spuścizny legendarnego mistrza bebopu, Barry'ego Harrisa i jedną z najważniejszych postaci na współczesnej scenie jazzowej.
Xabi Arakama - (Zegama, Gipuzkoa, 1972), muzyk grający na trikititxy, baskijskiej wersji akordeonu, wokalista i frontman grupy Trikizio, członek zespołu ska Valenciana Obrint Pas. Występował z wieloma zespołami i artystami, m.in : Boikot, Banda Bassoti, Maitips, Hogei Hatz Proiekt, Imuntzo eta Beloki, Arakajun, Los Zopilotes Txirriaos, Kepa Junkera. Założyciel grup Zorabiok, Zure, TZ i Ze Esatek! oraz najnowszego projektu Xaiko. Występował m.in. w Japonii, Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Ekwadorze, Kubie, Kanadzie i w większości europejskich krajów. Uczenie gry na trikititxi to od dawna jedna z jego największych pasji.
Projekt realizowany jest przy wsparciu Programu Internacjonalizacji Hiszpańskiej Muzyki i Sztuk Scenicznych (Programa de Internacionalización de la Música y Artes Escénicas españolas), współorganizowanego przez Instytut Cervantesa, Narodowy Instytut Sztuk Scenicznych i Muzyki (Instituto Nacional de las Artes Escénicas y de la Música) oraz Hiszpańskie Ministerstwo Kultury i Sportu w ramach finansowanego przez UE Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności — Nextgeneration.eu.
Sobota 1 lipca - wstęp 40 zł (bilety do kupienia w Globus Music Club).
Niedziela 2 lipca - wstęp darmowy.
|