WIECZÓR AUTORSKI ALICJI ZEMANEK i PROMOCJA TOMU „WIADOMOŚCI W CHMURZE”
Fundacja "Maximum", Krakowski Oddział Związku Literatów Polskich, Małopolski Salon Sztuk zapraszają na wieczór autorski Alicji Zemanek i promocję najnowszego tomu poezji pt. „Wiadomości z chmur”. 28 listopada 2023 r. w Klubie Dziennikarzy „Pod Gruszką” przy ul. Szczepańska 1 o godz. 18.00 wystąpi Poetka wraz z wydawcą oraz krytykiem literackim dr. Dariuszem Piotrem Klimczakiem. Wieczór uświetni „Tercet Endemiczny” z Myślenic prezentujący muzykę kameralną
Projekt Fundacji „Maximum” pod honorowym patronatem Fundacji Wisławy Szymborskiej w ramach "Małopolskiego Salonu Sztuk w Szafirowej Pracowni Stanisława Wyspiańskiego w roku Wisławy Szymborskiej" przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego z Programu "Mecenat Małopolski" 2023.
____________________________________________________
O książce:
„„Wiadomości w chmurze” kojarzą się współcześnie z cyfryzacją, Internetem, w którym umieszczamy giga-, tetra- czy petabajty danych. Dla poezji jednak metafora chmury pozostanie nieodłącznie związana z marzeniami i umieszczoną w chmurach przysłowiową głową... Głowa Poetki, Alicji Zemanek, od lat grawituje w rejonach „nadpowietrznej psychiki” (termin Jerzego Kwiatkowskiego), wiąże się ze staffizmem, franciszkanizmem czy „harasymowizmem”. To główne motywy i poetyckie inspiracje tej poezji zanurzonej w naturze, pozornie zwyczajnym krajobrazie, ogrodzie i duchowości. W obecnym tomie pojawia się zaskakująca, jak zawsze u Zemanek, metanoja i pointa, swoista kwintesencja „zemanizmu”: „jeśli powstaną z martwych cienie / rozproszę wszystkie chwilą zapomnienia / i nic nie zrani wnętrza mojej duszy / przepełniona będzie światłem przebaczenia” (Rekolekcje nadmorskie). Owe „światło przebaczenia” to tak potrzebna, nie tylko w świecie-Internecie, wiadomość nie tyle z chmur, co ze „światłowodu duszy” Poetki...
dr Dariusz Piotr Klimczak – Związek Literatów Polskich w Krakowie
O Autorce:
Alicja Zemanek – krakowska poetka, członkini Związku Literatów Polskich w Krakowie, autorka tomików: Dzień w którym zniknęłam (1990), Wakacje w Krakowie (1991), Podobni do zagajnika olch (1993), Modlitwa do tęczy (1996), Ścieżki Ogrodu Botanicznego (2000), Medytacje o zmierzchu (2001) i Nikt nie zbiera rajskich jabłuszek (2015) oraz wyborów wierszy: Krajobraz z myślącą trawą (2009), Ogród szczęśliwy (2009). Z zawodu jest biologiem, historykiem nauk przyrodniczych, profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, opublikowała wiele prac naukowych i popularnonaukowych dotyczących historii nauki, zwłaszcza botaniki, a także relacji przyroda – nauka – kultura, książek, m.in.: Historia Ogrodu Botanicznego UJ w Krakowie (1983), Egzotyczny ogród na Wesołej (1986), Józef Rostafiński – botanik i humanista (2000, red.), Sto lat Instytutu Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego 1913-2013 (2013)
__________________________________________________________________________
O Projekcie:
Idea Małopolskiego Salonu Sztuk w „Szafirowej Pracowni” Wyspiańskiego grawituje wokół klimatów młodopolskich oraz motywów: Artysta i sztuka, Ludomania, Miasto, Miłość, Natura, Synteza Sztuk, Kicz i Artyzm. Projekt nawiązuje do tradycji krakowskich salonów artystycznych, gdyż jego prapremiera ma miejsce w miejscu magicznym „Szafirowej Pracowni” Wyspiańskiego na rogu ul. Krowoderskiej 79 i Alei Trzech Wieszczów w Krakowie – Mieście Literatury UNESCO.
Projekt Fundacji "Maximum" wzbogaca ofertę kulturalną poprzez realizację działań kulturalnych, animacyjnych, artystycznych chroniących dziedzictwo kulturalne Małopolski; rozwija kompetencje kulturowe mieszkańców Małopolski poprzez edukację kulturalną i animację kultury; utrzymuje tożsamość lokalną, regionalną i narodową; kultywuje ideę Małopolski wielokulturowej, swoją troską otaczając artystów z różnych kręgów w procesie dialogu, poprzez swój uniwersalizm otwierając się na wymiar światowy i ponadczasowy.
Projekt dofinansowany przez Województwo Małopolskie z Programu "Mecenat Małopolski".
|