Chcemy poprzyglądać się słowom wędrującym po Krakowie, ale i po innych częściach Polski. Słowom, które w innych regionach mają swoje leksykalne bliźniaki albo wręcz wieloraczki. Kotlet – to po prostu kotlet dla całej polskojęzycznej ludzkości? Oczywiście że nie, większość krakowian teraz szybko odpowie, ale o jaki kotlet chodzi, bo to przecież od tego wszystko zależy! Albo taka zastrugaczka – oj, ta to dopiero ma alternatywną konkurencję! Warto też sobie uzmysłowić, że w wielu (ba! w większości) polskich sypialni nie ma nakastlika, ale jest… no coś tam jest. No i tak się właśnie kręci: fliziarz kładzie kafelki, kafelkarz flizy, to co jedni chcą obejrzeć, inni chcą oglądnąć, jagodzianka jest z borówkami, a w bajce Na jagody nie rośnie ani jedna borówka. Dowodów językowej fantazji zgromadziliśmy wiele i będziemy je radośnie przedstawiać podczas nowej serii spotkań Słowa z Krakowa, czyli królewskie i niekrólewskie rozmowy o języku. Liczymy też na to, że i Państwo rozmowy te wzbogacicie własnymi przykładami! Spotkanie poprowadzą: dr Agnieszka Staniszewska-Mól (językoznawczyni, dyrektorka Biblioteki Kraków) oraz dr Artur Czesak (językoznawca, dialektolog, sympatyk regionalizmów). Wydarzenie organizowane pod patronatem Radia Kraków.
Polecamy podcast Jacka Bańki w Radio Kraków Kultura. W nim dyrektorka Biblioteki Kraków Agnieszka Staniszewska-Mól oraz rzecznik Piotr Wasilewski opowiadają o idei powstania nowego cyklu, znaczeniu rozmów o regionalizmach krakowskich i planie na kwartalne spotkania dotyczące słów wędrujących po Krakowie.
Link do podcastu:
https://radiokrakowkultura.pl/podcasty/slowa-z-krakowa?fbclid=IwAR1ffJsyI69qErhehXL2pc7e8atMiucdBMoyMMo5nKCCqHNwECwUlczmcYg
|