Wystawa prezentuje oryginalnš, pełnš barw i ekspresji sztukę wywodzšcš się ze wschodniej Afryki. Niepowtarzalny styl wzišł swojš nazwę od nazwiska Edwarda Saidi Tingatingi, Tanzańczyka, który tworzył na przełomie lat 60. i 70. XX w. E.S. Tingatinga wywarł ogromny wpływ nie tylko na współczesne malarstwo swojego kraju, ale również na upowszechnienie i ocenę posttradycyjnej afrykańskiej twórczoci plastycznej. Jego styl zainspirował wielu naladowców, którzy wpierw wiernie kopiowali prace Tingatingi, póniej za tworzyli własne kompozycje.
Malarstwo tingatinga cechuje się ciekawš, wewnętrznš różnorodnociš, jednak pewne cechy pozostajš niezmienne w jego czterdziestoletniej historii. Sš to przede wszystkim nieskrępowana wyobrania, prostota i naturalna, a nawet naiwna szczeroć artystycznej wypowiedzi. Przedstawiane w tym stylu zwierzęta, ludzie i zdarzenia nabierajš nowej jakoci, porównywanej często do wizji wiata oczami dziecka. Naiwnoć jest tu jednak wiadomym zabiegiem, podobnie jak ekspresja i wielobarwna kolorystyka. Równie wiadome jest wyjcie naprzeciw oczekiwaniom widza i zaspokajanie gustów jak najszerszej rzeszy odbiorców. Obrazy powstawały i wcišż sš malowane z mylš o tym, że majš się podobać zarówno miejscowym, jak i turystom oraz kolekcjonerom zainteresowanym afrykańskš sztukš. Można powiedzieć, że współczesne tingatinga jest lustrem, w którym odbija się zróżnicowana osobowoć afrykańskiego twórcy, który w sposób radosny, czasem przemiewczy i krytyczny, prezentuje wiat widziany z perspektywy ulicy.
Obecnie głównymi orodkami szkół tingatinga sš Dar es Salaam, Arusha oraz Zanzibar. Inspirujšca historia i ewolucja stylu stworzyła fenomen na skalę wiatowš. Z artystycznego warsztatu pod baobabem, rodzinnej inicjatywy Tingatingi, jego twórczoć przekształciła się w odrębny i rozpoznawalny trend współczesnego malarstwa Tanzanii, tak chętnie eksportowany do Europy, Stanów Zjednoczonych czy Japonii.
Prezentowane na wystawie obrazy tingatinga pochodzš ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie oraz prywatnej kolekcji państwa Ewy i Eugeniusza Rzewuskich. Włanie dr Eugeniusz Rzewuski, afrykanista, dyplomata, od lat 70. XX w. specjalista w zakresie społeczeństw Afryki Wschodniej, zwłaszcza za kultury i języka suahili, zapoznał polskich odbiorców z dziełami tingatinga. W latach 1995-1999, pełnišc funkcję chargé daffaires w Tanzanii, miał sposobnoć bliższego poznania artystów szkoły tingatinga. Z tego też okresu pochodzi największa częć kolekcji prezentowanej na wystawie.
Wstęp wolny
Cena katalogu: 4,00zł
|