POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
   
ARCHIWUM     zobacz wydarzenia archiwalne
ARCHIWUM     zobacz wszystkie wydarzenia archiwalne

 
06-12-2009      -   06-12-2009
Stowarzyszenie Willa Decjusza
Chopin – romantyczne oblicza i inspiracje
Stowarzyszenie Willa Decjusza

ul. 28 Lipca 1943 roku 17 A
30-233 KrakĂłw
tel. 12 425 36 38, 12 425 36 44
12 425 36 23
fax: +48 12 425 36 63

http://www.villa.org.pl
e.zajac@villa.org.pl
Willa Decjusza,Kraków, ul. 28 Lipca 17A
17:00
       
 
Muzyka
W ramach programu Dziedzictwo Chopina Stowarzyszenie Willa Decjusza zaprasza w niedzielę, 6 grudnia, o godz. 17.00 na koncert pt. „Chopin – romantyczne oblicza i inspiracje”. W bogatym i różnorodnym programie koncertu znajdš się zarówno utwory fortepianowe Chopina w wykonaniu Stefana Łabanowskiego, jak i pieœni w interpretacji Barbary Ostafin oraz transkrypcje kompozycji Chopina na skrzypce, które zaprezentuje Monika Makowska. Artystkom przy fortepianie będš towarzyszyły Anna Szyniarowska oraz Sabina Krzywicka.

Program:

Stanisław Moniuszko
Morel /słowa A. ChodŸko/
Polna różyczka /słowa J. Grajnert/
Fryderyk Chopin
Wiosna op.74 nr 2 /słowa S .Witwicki/
Piosnka litewska op.74 nr 16 /słowa L. Osiński/
Gdzie lubi.... op.74 nr 5 /słowa S. Witwicki/
Grande valse brillante a-moll op.34 nr 2
transkrypcja P. Sarasate
Scherzo h-moll op.20
Nokturn cis-moll op. porth.nr 20 (transkrypcja A. Cofalik)
Œliczny chłopiec op.74 nr 8 /słowa B. Zaleski
Pierœcień op.74 nr 14 /słowa S. Witwicki/
Moja pieszczotka op.74 nr 12 /słowa A Mickiewicz/
Antoni Stolpe
Allegro Appasionato c-moll
Scherzo c-dur
Mieczysław Karłowicz
Pod jaworem.
Karol Szymanowski
Lecioły zórazie.... op.58
Pantscho Władigerow
Ratschenitza op.18 nr 2
z cyklu "Deux Paraphrares Bulgares"

Wykonawcy:

Barbara Ostafin – sopran
Kontynuuje rodzinne tradycje muzyczne. Dziadek był lutnikiem, uczniem Gustawa Hausslera, ojciec – œpiewakiem. Jest absolwentkš Konserwatorium Muzycznego im .W. Lutosławskiego w Krakowie w klasie œpiewu prof. Lucyny Kapralskiej-Pitra / dyplom z wyróżnieniem - 2008 r./.Przez wiele lat występowała w Akademickim Chórze "Organum",z którym koncertowała w większoœci krajów Europy oraz w USA. Brała udział w prawykonaniu "Nieszporów Ludzmierskich" Jana Kantego Pawluœkiewicza oraz w "Weselu Figara" W.A.Mozarta z Capellš Cracoviensis, a także w prapremierze opery G.Verdiego "Nabucco" /Opera Krakowska /. Z Stagione di Opera Italiana występowała w Berlinie,Hamburgu i Dusseldorfie.
Swój warsztat doskonaliła podczas Międzynarodowych Kursów Letnich w Niepołomicach /2003,2004/ prowadzonych przez Elżbietę Towarnickš oraz prof. Marcina Habelę /Francja/.
Jest pomysłodawczyniš i współwykonawczyniš koncertów poœwięconych pamięci wybitnych krakowskich lutników : Christiana i Gustawa Hausslerów, a także autorkš pierwszego opracowania ich biografii i działalnoœci.
Artystka współpracuje z Teatrem Hagiograf, a także z Akademickim Ruchem Misyjnym. Występuje u boku znanych solistów :W. Wrona, J. Sypek, J. Migała, S. Ziółkowski, T. Kuk, B. Zawiœlak-Dolny, J. Sobeńko, J. Oberbek, I. Szota, D. Imiełowska. Na uroczystym nabożeństwie z okazji Œwięta Reformacji w koœciele œw. Marcina w Krakowie wykonała przy akompaniamencie L. Ordon /organy/ pieœni J. S. Bacha z cyklu Geistliche Lider /transmisja-II program PR/.

Monika Makowska, skrzypce
W l. 1993 – 1999 była uczennicš PLM w Częstochowie. Dyplom muzyka-instrumentalisty (specjalnoœć: skrzypce) uzyskała w 1999 r. (Koncert dyplomowy z Orkiestrš Symfonicznš Filharmonii Częstochowskiej, pod dyrekcjš Tomasza Chmiela. Wykonała III Koncert Skrzypcowy h- moll C. Saint – Saensa.) W l. 1999 – 2005 studiowała polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Od 2001 r. jest studentkš Konserwatorium Krakowskiego im. Witolda Lutosławskiego w klasie skrzypiec prof. Antoniego Cofalika. Prowadzę aktywne życie koncertowe jako solistka, koncertowała m.in. we Florencji (Sala koncertowa Konserwatorium im. L. Cherubiniego), w Krakowie (Muzeum Narodowe, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Goethe - Institut, Złota Sala Filharmonii Krakowskiej, Willa Decjusza, Piwnica pod Baranami, siedziba Zwišzku Pisarzy Polskich), w Zakopanem (Willa „Atma”) oraz w Busku – Zdroju (Sala koncertowa sanatorium „Marconi”). Jej repertuar koncertowy obejmuje utwory od baroku po muzykę XX wieku włšcznie. W latach 1999 – 2007 była solistkš ZPiT UJ „Słowianki”. W 2005 r. uzyskała tytuł magistra, bronišc pracę Muzycznoœć poezji Krystyny Krahelskiej. W l. 2003 -2009 studiowała muzykologię na UJ. W 2009 r. obroniła pracę dyplomowš napisanš pod kierunkiem dr Wojciecha Marchwicy Tradycja pieœni tyrtejskiej w Rzeczpospolitej końca XVIII wieku. W 2007 r. brała udział w konferencji „Żywioły wyobraŸni Stanisława Wyspiańskiego”, zorganizowanej przez Uniwersytet Jagielloński oraz Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, które to wydarzenie zaowocowało ogłoszeniem rozprawy Warszawianka Wyspiańskiego a Warszawianka Kurpińskiego. Funkcja pieœni w strukturze dramatu, w publikacji materiałów pokonferencyjnych Żywioły wyobraŸni Stanisława Wyspiańskiego, wydanej przez wydawnictwo „Księgarnia Akademicka”. Współpracuje również z Polskim Wydawnictwem Muzycznym. (Jest autorkš haseł do będšcego w przygotowaniu XII tomu Encyklopedii Muzycznej PWM.) Aktualnie jest doktorantkš UJ na Wydziale Polonistyki

Stefan Łabanowski jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach, w klasie fortepianu prof. Andrzeja Jasińskiego, pod kierunkiem którego odbył także studia podyplomowe. Ukończył studia doktoranckie w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie pod opiekš artystycznš prof. Bronisławy Kawalli i obecnie przygotowuje pracę doktorskš. Przedmiotem jego doktoratu jest twórczoœć fortepianowa Antoniego Stolpego, wybitnie utalentowanego, zapomnianego polskiego kompozytora żyjšcego w II połowie XIX wieku.

Stefan Łabanowski jest laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych. Zajšł I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Olsztynie, II miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym „Gdańska Wiosna” w Gdańsku, a w roku 1994 otrzymał I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym pod auspicjami Europejskiej Rady Nauczycieli Fortepianu EPTA w Krakowie. Zajšł II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Igora Strawińskiego w Champaign-Urbana (USA), a w 2004 roku zdobył I nagrodę na III Międzynarodowym Konkursie „Citta di Guardialgrele” w Guardialgrele (Włochy) oraz nagrodę specjalnš za wykonanie utworu skomponowanego po 1900 roku. Jest finalistš XXVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Citta di Sulmona” w Sulmonie (Włochy). Wœród wielu wyróżnień, które otrzymał takich jak: stypendium Fundacji Sztuki Dziecka I stopnia, stypendium Fundacji Kultury Polskiej, stypendium Kształcenia Artystycznego prezydenta Gdańska, stypendium Ministra Kultury i Sztuki, na szczególnš uwagę zasługuje stypendium Twórcze Miasta Krakowa w dziedzinie muzyki, które otrzymał w roku 1994. Przez cztery lata (1992 – 1996) był stypendystš Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, a w roku 1997 otrzymał Nagrodę Edukacyjnš Miasta Krakowa. W roku 2009 zostało mu przyznane stypendium twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Koncertował w Polsce, USA, Francji i Niemczech a także występował na festiwalach muzycznych. Jego repertuar obejmuje utwory J.S. Bacha, utwory muzyki klasycznej, romantycznej, muzykę impresjonizmu i utwory współczesne.

Sabina Krzywicka, fortepian
W 2000 roku ukończyła z wyróżnieniem klasę fortepianu prof. Janiny Baster, następnie - studia podyplomowe w Katedrze Interpretacji Muzyki Współczesnej pod kierunkiem prof. Adama Kaczyńskiego na Akademii Muzycznej w Krakowie. Jako uznana interpretatorka utworów XX i XXI w, brała udział w licznych festiwalach m.in. "Write and Play", Audio Art, festiwalu im. A. Didura i innych. Jej wykonania zyskały przychylnoœć recenzentów m.in. Ruchu Muzycznego i Dziennika Polskiego, a także wœród wybitnych postaci muzyki współczesnej m.in. prof. Marka Stachowskiego i prof. Macieja Gołšba. Dokonała prawykonań wielu kompozycji jako solistka oraz w duecie „Innaversia”, który tworzy wraz z Elżbietš Bień (od 2004 roku) – utworów m.in. Aleksandry Gryki, Wojciecha Widłaka, Wojciecha Kałamarza, Mirim Kim, Keira Neuringera, Kyla Lamonta.
Od 2009 roku współpracuje również z flecistkš Paulinš Warchoł i skrzypaczkš Monikš Makowskš, koncertujšc z repertuarem od baroku do współczesnoœci.
Współzałożycielka i prezes stowarzyszenia Młodzi Muzycy dla Młodej Muzyki promujšcego muzykę współczesnš, gdzie była współtwórcš i koordynatorem wielu projektów m.in.: cykl koncertów 'ConfrontacIA' z udziałem zespołu Improvising Artists, koncertu edukacyjnego 'Życie i Twórczoœć Witolda Lutosławskiego'.
Współtwórca Festiwalu Współczesnej Muzyki Dziecięcej i Młodzieżowej Srebrna Szybka.
Chórzystka, członek chórów Kantorei Sankt Barbara, Pro Musica Mundi (Kraków) i Europa ChorAkademie (Mainz, Niemcy). Brała udział w wielu wykonaniach i nagraniach płytowych utworów zarówno a capella jak i z repertuaru oratoryjno-kantatowego.
Pedagog w stopniu mianowanym w SM I i II stopnia im. B. Rutkowskiego i w ASM im Kardynała Franciszka Macharskiego w Krakowie. Akompaniatorka w Krakowskim Konserwatorium im. W. Lutosławskiego.

Anna Szyniarowska, fortepian
Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu prof.Ewy Bukojemskiej.Prowadzi ożywionš działalnoœć koncertowš. Jest pedagogiem w Akademii Muzycznej w Krakowie, Szkole Muzycznej II stopnia, a także w Krakowskim Konserwatorium im. W. Lutosławskiego.
W 2006 roku za zasługi dla miasta Krakowa została uhonorowana odznakš "Honoria gratia".

Fundatorzy:

Projekt zrealizowano
ze œrodków
Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego

Projekt zrealizowano
przy udziale finansowym
Gminy Miejskiej Kraków

Sponsor:
Siemens Sp. z o.o.

Patronat medialny: Dziennik Polski, Miesięcznik Kraków, Modny Kraków, Radio Kraków, Twoja Muza, Chopin2010.pl, Kulturatka.pl, TVP Kraków, Onet.pl.

 
Miejsce:
Willa Decjusza,Kraków, ul. 28 Lipca 17A
 
Godz.
17:00

 
 
   

 
 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie NiezaleĹźne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury