POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
   
ARCHIWUM     zobacz wydarzenia archiwalne
ARCHIWUM     zobacz wszystkie wydarzenia archiwalne

 
05-07-2010      -   17-07-2010
Stowarzyszenie Willa Decjusza
Inauguracja 9. Letniej Szkoły Wyszehradzkiej
Stowarzyszenie Willa Decjusza

ul. 28 Lipca 1943 roku 17 A
30-233 KrakĂłw
tel. 12 425 36 38, 12 425 36 44
12 425 36 23
fax: +48 12 425 36 63

http://www.villa.org.pl
e.zajac@villa.org.pl
Willa Decjusza w Krakowie
10:30
       
 
Wydarzenia inne
W najbliższy poniedziałek, 5 lipca 2010 roku w krakowskiej Willi Decjusza odbędzie się Inauguracja 9. Letniej Szkoły Wyszehradzkiej. Tegorocznš edycję Szkoły otworzy wykład „Regiony a Unia Europejska – szukajšc kompromisu w polityce zagranicznej”, który wygłosi pan Paweł Zalewski, Poseł do Parlamentu Europejskiego.

Następnie, odbędzie się debata pt. „Przewodniczenie w Unii Europejskiej – pomiędzy perspektywš regionalnš a europejskš” z udziałem Ambasadorów Czech i Węgier oraz Chargé d´affaires Ambasady Republiki Słowackiej. W dyskusji prowadzonej przez pana Krzysztofa Bobińskiego udział weŸmie także przedstawicielka polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, pani Małogorzata Kałużyńska.

Po debacie, JE Ambasador Republiki Czeskiej w Polsce, pan Jan Sechter, otworzy wystawę fotograficznš „Przekaz z ludzkš twarzš”, dokumentujšcš okres Solidarnoœci, Karty 77 oraz spotkań czeskich, polskich i słowackich dysydentów. Wystawa będzie prezentowana w Willi przez cały czas trwania Szkoły, tj. do 16 lipca br.

Do 9. edycji Letniej Szkoły zakwalifikowanych zostało 50 studentów, wybranych spoœród ponad 350 kandydatów. Uczestnicy, zgodnie z regulaminem projektu, pochodzš przede wszystkim z Polski, Węgier, Czech Słowacji i Ukrainy, ale także z innych krajów Europy Œrodkowo-Wschodniej: Rosji, Rumunii, Białorusi, Macedonii, Niemiec i Słowenii. W większoœci sš studentami lub doktorantami różnych kierunków studiów, ale także młodymi liderami i pracownikami NGO, dziennikarzami i specjalistami ds. PR i HR, tłumaczami, prawnikami, menedżerami czy finansistami.

Wœród najważniejszych tematów będšcych przedmiotem wykładów, seminariów, debat i warsztatów znajdš się najbardziej aktualne wyzwania dla współczesnego œwiata, Unii Europejskiej i regionu, jak globalizacja i jej konsekwencje, znaczenie międzynarodowych misji stabilizacyjne, kryzys klimatyczny, polityka zagraniczna UE, Partnerstwo Wschodnie, przemiany w obrębie społeczeństw europejskich problemy mniejszoœci narodowych, przemiany w obrębie społeczeństw europejskich.

Zajęcia odbywać się będš głównie w Willi Decjusza, renesansowym kompleksie pałacowo-parkowym na Woli Justowskiej. Przewidziane sš również zajęcia na krakowskim Kazimierzu oraz sesje wyjazdowe Szlakiem Architektury Drewnianej i Szlakiem Renesansu w Małopolsce. Uczestnicy wezmš udział w warsztatach: fotograficznym, medialnym i poœwięconym polityce zagranicznej oraz przygotowanym w grupach narodowych wieczorze multiCOOLturalnym. Będš uczestniczyć w życiu kulturalnym miasta, m.in. w spotkaniu z asystentkš Czesława Miłosza w domu poety, obejrzš nowo otwartš ekspozycję w Fabryce Schindlera, a także odbędš tradycyjnš pożegnalnš wizytę „Kraków by night”.

Letnia Szkoła Wyszehradzka to program wyjštkowy nie tylko ze względu na atrakcyjnoœć interdyscyplinarnej oferty edukacyjnej corocznie proponowanej uczestnikom. Fenomen jej popularnoœci tkwi również, co zgodnie potwierdzajš relacje uczestników, w atmosferze towarzyszšcej realizacji programu. Efektem kolejnych edycji Letniej Szkoły jest dokonujšce się przełamywanie stereotypów, budowanie akceptacji, przyjacielskich więzi i klimatu współpracy pomiędzy uczestnikami - młodymi ludŸmi, którzy wkrótce tworzyć będš elity polityczne, kulturalne i ekonomiczne w swoich krajach.

Większa częœć programu Letniej Szkoły Wyszehradzkiej adresowana jest wyłšcznie do grupy uczestników danej edycji wyłonionej na podstawie nadesłanych aplikacji, ale tradycyjnie częœć wykładów i debat, a także tegoroczny Wyszehradzki Maraton Filmowy w kinie „Mikro”, otwarte sš dla szerokiej publicznoœci. Charakter otwarty majš zawsze wykłady inauguracyjne, które nakreœlajš główne obszary tematyczne realizowanego w cišgu dwóch tygodni programu oraz jego wybrane pozycje. W tym roku wszystkich zainteresowanych zapraszamy:

4 lipca (niedziela), godz. 19.00
Dziedzictwo Chopina - koncert kwartetu smyczkowego Four Strings
W programie koncertu znajdzie się Trio fortepianowe g-moll op.8 Fryderyka Chopina, jeden z niewielu kameralnych utworów kompozytora na fortepian, skrzypce i wiolonczelę.

5 lipca (poniedziałek), godz. 10.30
Regiony a Unia Europejska - szukajšc kompromisu w polityce zagranicznej
Wykład Posła do Parlamentu Europejskiego Pawła Zalewskiego oraz debata Ambasadorów Grupy Wyszehradzkiej nt. przewodniczenia w Unii Europejskiej.

8 lipca (wtorek), godz. 10.00
O kryzysie klimatycznym - wykład i debata
Wykład Krzysztofa Görlicha nt. badań dotyczšcych zmian klimatycznych oraz rynkowych aspektów kampanii globalnego ocieplenia oraz dyskusja z udziałem przedstawicieli firm BP Polska i Siemens, a także Fundacji Partnerstwo dla Œrodowiska.

13 lipca (wtorek), godz. 15.00
Romowie w Europie Œrodkowej
Dyskusja z udziałem liderów i liderek romskich z Czech, Polski, Słowacji i Węgier na temat sytuacji Romów w naszej częœci Europy.

14 lipca (œroda), godz. 12.00
Œrodkowoeuropejski słownik polityczny - debata panelowa
Czy koncepcje i trendy polityczne krajów regionu majš swojš własnš specyfikę, Ÿródła i ideologie? Czy i na ile naœladujš wzorce zachodnioeuropejskie? Pytania skierowane do politologów z Czech, Polski i Węgier.

15 lipca (czwartek), godz. 17.00-24.00
Wyszehradzki Maraton Filmowy w kinie Mikro, ul. J. Lea 5
Subiektywny przeglšd filmografii Czech, Polski, Słowacji i Węgier
(bilety w cenie 5 zł do nabycia w kasie kina)

Spotkania otwarte odbywać się będš w Willi Decjusza (Kraków, ul. 28 Lipca 17A), wstęp wolny

Językiem roboczym szkoły jest angielski. Więcej informacji i pełny program: www.villa.org.pl.

Istnieje możliwoœć udziału także w innych wybranych spotkaniach - zgłoszenia ania@villa.org.pl


Koordynacja projektu:
Anna Kowalska – ania@villa.org.pl
Jadwiga Figiel-Stoch (jaga@villa.org.pl)

Organizator:
Stowarzyszenie Willa Decjusza

Partner Strategiczny:
The International Visegrad Fund

Partnerzy:
Fundacja Cracovia Expres – Centrum Węgierskie w Krakowie; Stowarzyszenie Spraw Międzynarodowych, Praga; Centrum Badań Etnicznoœci i Kultury CVEK, Bratysława; Instytut Euroregio Ukraine.

Fundatorzy:
Projekt jest współfinansowany przez Ministra Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej w ramach cyklicznego programu: Promocja wiedzy o Polsce.

Program zrealizowano przy udziale finansowym Miasta Kraków

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

Sponsorzy:
Projekt jest współfinansowany przez Firmy; BP Polska, Siemens, PZU i Hotel Dom Erazma

Partnerzy Medialni:
TVP Kraków, Radio Kraków, Polskie Radio dla Zagranicy, Pravda, Dziennik Polski, Lidove Noviny, Miesięcznik Znak, Res Publica Nowa, Modny Kraków, Edukacyjny Kraków, Manko, Portal Spraw Zagranicznych, TwojaEuropa.pl, Agencja Fotograficzno-Prasowa „Wszyscy Patrzš”.




 
Miejsce:
Willa Decjusza w Krakowie
 
Godz.
10:30

 
 
   

 
 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie NiezaleĹźne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury