POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
   
ARCHIWUM     zobacz wydarzenia archiwalne
ARCHIWUM     zobacz wszystkie wydarzenia archiwalne

 
25-07-2010      -   01-08-2010
"Dziś w Krakowie" - Portal Kraków Zaprasza
12. Festiwal Muzyki Tradycyjnej Rostaje 2010
"Dziś w Krakowie" - Portal Kraków Zaprasza


http://www.Krakow.zaprasza.eu
       
 
Muzyka
KONCERTY PLENEROWE

KRAKÓW, RYNEK GŁÓWNY

25.07 [niedziela] – KRAKÓW – RYNEK GŁÓWNY – SCENA PLENEROWA



19.00-20.15 Terne Čhave (Czechy)

Terne Čhave sš jednym z najlepszych i odnoszšcym największe sukcesy, romskim zespołem w Czechach. Już przed kilkoma laty stanęli na własne nogi, przekroczyli granice romskiego getta, przyjęli miedzy siebie białych gádže i ruszyli na podbój wielkiego œwiata. Zjechali Europę od Węgier, przez Włochy, Hiszpanię, Niemcy, Belgię, Holandię aż po Szkocję. W ich muzyce, obok romskich melodii, mogliœcie usłyszeć rock, jazz i taneczne latynoskie rytmy. Terne Čhave sš obecnie zespołem bez jakichkolwiek, etnicznych czy stylistycznych ograniczeń a ich romskie korzenie dajš podstawę do muzycznych podróży, tam gdzie nie każdy się odważy. Zespół jednak nie zawraca sobie głowy muzycznymi stylami. Na podobne rozważania, słuchajšc muzyki, i wy nie będziecie mieć czasu. Większoœć utworów przebiega w diabelskim tempie. Gdyby chęć sklasyfikowanie nie dawała wam jednak usnšć, powiedzmy prawdę jest to cygański rock’n’roll czyli ROM’N’ROLL!!!

Ostatnim albumem, na który czekano cztery lata, zespół Terne Čhave trafił w swój czas, co widać było po skutkach. Płyta została uznana za najlepszy etniczny album roku 2008 w Czechach i otrzymała prestiżowego „Anioła” (Andela). Wieloznaczny tytuł „More, Love!” oddaje ducha muzyki. Przy pierwszym przesłuchaniu jest to muzyka, w której obok tradycyjnego akordeonu i skrzypiec usłyszycie elektrycznš gitarę i sampler. Dalsze warstwy odkryjecie w stylistycznym rozrzucie poszczególnych utworów. Rock, tango, spirituals, punk, piosenka ludowa i taneczne rytmy przemknš przez wasze uszy w tak naturalny sposób połšczone z cygańskimi głosami, że wcale was to nie zdziwi. Sam tytuł „More, Love!” przede wszystkim, niesie dwuznaczne przesłanie. Angielskie znaczenie „więcej miłoœci” jest przeciwstawione do romskiego „chwila!, pienišdze…”. Dookoła pieniędzy kręci się dziœ tak wiele spraw. Każdy potrzebuje pieniędzy a przy tym wielu zapomina o tym czego tak naprawdę mu potrzeba, więcej, miłoœci! Płyta „More, Love!” przynosi kontrast starych, romskich pieœni i współczesnoœci, starego i nowego œwiata.



20.30-22.00 MAHALA RAI BANDA (Rumunia)

Najsłynniejsi muzycy Rumunii mieszkajš w dwóch wioskach. W Clejani – na południowy zachód od Bukaresztu – skrzypkowie, cymbaliœci, basiœci, mistrzowie akordeonu tworzš niezwykłš grupę: Taraf de Haidouks. Na Rozstajach goœciliœmy ich w 2003. W Zece Prajini natomiast – odnotujemy największe bodaj na œwiecie zagęszczenie trębaczy na metr kwadratowy... Tam też powstał najsłynniejszy na œwiecie brassband: Fanfare Ciocarlia. Na Rozstajach krakowskim Rynkiem zawładnęli w 2001 i przed dwu laty, jako sekcja dęta współtworzšca legendarny już projekt Gypsy Queens & Kings. Dwie wioski: zagubione w kurzu, skute lodem – w zależnoœci od pory roku. Mekka instrumentalistów, melanż szelmostwa i geniuszu. Nieokiełznana wyobraŸnia, energia, wirtuozeria.
Jak zatem stworzyć grupę cygańskš w skali MEGA? Bałkański odpowiednik Memphis Horns z sekcjš rytmicznš z Muscle Shoals? Jak połšczyć standardy soul z siłš, finezjš, groove’m i wirtuozeriš? W prosty sposób.. Zebrać muzyków z Clejani i Zece Prajini! Historia Mahala Rai Banda sięga końca lat dziewięćdziesištych, kiedy Aurel Ionita formował grupę Rom Bengale w Bukareszcie. Wtedy też powstał wstępny skład Mahala Rai Banda. Debiutancka płyta grupy ukazała się w 2004 roku nakładem nakładem Crammed Discs. Drugi album Mahala Rai Banda: Ghetto Blasters to dzisiaj już jeden najważniejszych albumów ostatnich lat w nurcie etno, przez wielu uważany za pozycję równie kultowš, co Buena Vista Social Club czy dokonania Ali Farka Toure'a. Nagrany został w 2009 roku w Berlinie i Bukareszcie przez Asphalt Tango Records i natychmiast wspišł się na pozycję 2 listy World Music Charts Europe i wybrany spoœród dziesištki "najlepszych albumów roku 2009" przez magazyn Songlines. Grupa ma też na koncie przebój Mahalageasca, który rozbrzmiewa w filmie Saszy Barona Cohena Borat. Muzyka Mahala Rai Banda to fuzja rumuńskich tradycji muzycznych, orientu, katalońskiej rumby, reggae i manele. Zespół gra wyłšcznie na żywo. Wiruozeria, żywioł, improwizacja.



WYSZEGRADZKI DOM TAŃCA

WARSZTATY MUZYCZNE

KLUB FESTIWALOWY

FABRYKA, Kraków, ul. Zabłocie 23

26.07 [poniedziałek] – Fabryka, Kraków, ul. Zabłocie 23



Wyszegradzki Dom Tańca:

17.00-18.30 – warsztaty tańców węgierskich

19.00-20.30 – warsztaty tańców węgierskich

22.00-23.00 – koncert zespołu Zurgó (Węgry)



Zurgó (Węgry) - zespół muzyki tradycyjnej inspirujšcy się tradycjami „Csango” – żyjšcej w Rumunii mniejszoœci węgierskiej. Grupa, złożona z muzyków i tancerzy, pochodzi z Budapesztu i zajmuje się rekonstrukcjš dawnych tradycji muzycznych Siedmiogrodu, jak też praktykš wykonawczš, czego owocem sš solowe płyty zespołu, udział w międzynarodowych projektach muzycznych i koncerty na najważniejszych festiwalach world music w Europie.





27.07 [wtorek] – Fabryka, Kraków, ul. Zabłocie 23



Wyszegradzki Dom Tańca:

17.00-18.30 – warsztaty tańców słowackich – Tanečny Dom Bratislava

19.00-20.30 – warsztaty tańców słowackich – Tanečny Dom Bratislava

22.00-23.00 – koncert zespołu Muzička (Słowacja)



Muzička & Draguni (Słowacja)

Zespół powstał w 1990 roku w Bratysławie, w swojej twórczoœci stara się zgłębić muzykę różnych regiopnów Słowacji, zachować koloryt pierwotnej wersji. Mówiš o sobie: „Kim jesteœmy? - Pasjonatami własnej muzyki tradycyjnej; staramy się jš jak najlepiej i jak najwięcej grać: dla publicznoœci, przyjaciół i własnej przyjemnoœci. Muzyka rodziła się przez wieki zawsze towarzyszšc codziennym emocjom. Od chrzcin do pogrzebu - to przestrzeń, w jakiej powstawała opisujšc najgłębsze ludzkie troski i radoœci. Staramy się zachować jej ducha; grajšc z pełnym zaangażowaniem do tańca i do "słuchu" wierzymy, że jest w tym właœnie sposób, by przetrwała".



TomᚠBrunovský - skrzypce
Laco Fekete - skrzypce
Ivan Hanula - skrzypce
Martin Brunovský – skrzypce - sekund
Mišo Brdársky – altówka - sekund
Peter Obuch – kontrabas, basy
Fero Morong, Stano & Draguni – Tanecny Dom Bratislava





28.07 [œroda] – Fabryka, Kraków, ul. Zabłocie 23



Szkoła na Rozstajach: Muzyka Podhala

17.00-18.30 oraz 19.00-20.30 – warsztaty skrzypcowe prowadzi Krzysztof Trebunia-Tutka



Krzysztof Trebunia-Tutka
Muzyk multiinstrumentalista, poeta, architekt. Założyciel i lider zespołu Trebunie-Tutki, z którym koncertował na największych festiwalach world music w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Współpracuje z różnymi artystami (m.in. Twinkle Brothers, Ordo Sakhna, Włodzimierz Kiniorski, Michał Kulenty, Krzysztof Œcierański, Katarzyna Gaertner, Sławomir Wierzcholski, Paweł Kukiz, Wojciech Waglewski, Mateusz Pospieszalski). Laureat tytułu Honorowy Ambasador Polszczyzny (z zespołem Trebunie-Tutki; XI 2008) za teksty utworów pisane i wykonywane podhalańskš gwarš. Krzysztof wyrósł w kręgu góralskiej tradycji, w rodzinie o wielopokoleniowych tradycjach muzycznych. Od najmłodszych lat występował na scenie z zespołami góralskimi i kapelš rodzinnš zdobywajšc i poszerzajšc wiedzę o literaturę i opracowania etnograficzne. Od wielu lat prowadzi działalnoœć edukacyjnš (wykłady, warsztaty) dla wszystkich zainteresowanych kulturš podhalańskš.

tematy spotkań:
– powišzanie muzyki skrzypcowej z tańcami podhalańskimi i obrzędami – interpretacje melodii Skalnego Podhala – akompaniament – odniesienia do muzyki innych regionów polskiej i karpackiej góralszczyzny – przykłady zapisu nutowego i palcowego muzyki podhalańskiej – zarys cech szczególnych kultury muzycznej Skalnego Podhala na tle historycznym – postacie słynnych muzykantów – powišzanie muzyki z tańcami podhalańskimi – nazwy melodii: 'nut' góralskich



29.07 [czwartek] – Fabryka, Kraków, ul. Zabłocie 23



Wyszegradzki Dom Tańca:

17.00-18.30 – warsztaty tańców: Między Wisła a Dunajem – Kapela Hałasów (Polska)

19.00-20.30 – warsztaty tańców: Między Wisła a Dunajem – Kapela Hałasów (Polska)



Kapela Hałasów: surowe brzmienie, zaprawione szczyptš melancholii i tęsknoty za dawnymi czasami. Muzyka do słuchania, do tańczenia, do smakowania. Rodzinny duet wytrawnych artystów zajmujšcych się od lat badaniem najciekawszych i najbardziej archaicznych form europejskiej muzyki, tańca i rzemiosła. Nauki pobierane u wiejskich mistrzów poszerzone studiowaniem materiałów etnograficznych, stała aktywnoœć muzyczna, doœwiaczenia teatralne i plastyczne, czwórka dzieci, wiejski dom i otwarte głowy – wszystko to składa się na wyjštkowoœć tej muzycznej pary. Członkowie najciekawszych formacji folkowych w Polsce (Bractwo Ubogich, Muzykanci, Lautari), międzynarodowych projektów artystycznych (Tikkun, Schola Węgajty, Dom Tańca. Poznań) oraz teatralnych (Teatr 44, Teatr Cinema, Teatr Strefa Ciszy, Teatr A3).

Praktyka taneczna – od potańcówek w wiejskiej remizie po spotkania z zawodowymi tancerzami – pomogła im wypracować własny styl prowadzenia zabaw i warsztatów. Bazujš przede wszystkim na tańcach korowodowych i wirowych, żywej muzyce oraz uczeniu kroków na goršco, w trakcie zabawy. Te najbardziej archaiczne formy taneczne bazujš na łatwych, powtarzalnych sekwencjach kroków i rosnšcej stopniowo dynamice. Okraszone pięknymi melodiami wykonywanymi na unikalnych ludowych instrumentach szybko budujš w grupie osób poczucie wspólnoty.



Jacek Hałas – œpiew, lira korbowa, akordeon, prowadzenie tańców

Alicja Choromańska-Hałas – bęben, gordon





31.07 [sobota] – Fabryka, Kraków, ul. Zabłocie 23 [od 23.00]



* FABRYKA NA ROZSTAJACH: klub festiwalowy pełen niespodzianek



KONCERTY KAMERALNE

PWST, Scena im. St. Wyspiańskiego

Kraków, ul. Straszewskiego 22

30.07 [pištek] – PWST – Scena im. St. Wyspiańskiego

Kraków, ul. Straszewskiego 22



20.00 TANGO MODERNE – Joanna Słowińska i Maciej Miecznikowski

Największe polskie przedwojenne wydawnictwo fonograficzne: Syrena Rekord zarejestrowało ok. 2200 utworów w rytmie tanga... Lata trzydzieste to eksplozja popularnoœci gatunku, próba uniezależniania się „polskiego tanga” od kompozycji zewnętrznych, ale też proces skonwencjonalizowania formy.

W koncercie Tango Moderne zabrzmiš kompozycje mistrzów gatunku (H. Wars, A. Gold, Z. Białostocki, J. Petersburski) do tekstów wybitnych poetów (m.in. J. Tuwim, M. Hemar). Tango Moderne to również nawišzanie – w nowatorskich aranżacjach, współczesnych kompozycjach i tekstach – do barwnych kulturowo muzycznych tradycji II Rzeczpospolitej: motywów klezmerskich, cygańskich i tradycji rosyjskich romansów.

Słowińska i Miecznikowski? Wulkan energii, muzyczna charyzma, profesjonalizm. W zdwojonej sile. Duet, jakiego nie było. Nawet przed wojnš... Tango Moderne - skonwencjonalizowana w dobie rewii i kinoteatrów formuła tanga i romansu – zyskuje nowe brzmienie!

Joanna Słowińska – œpiew, skrzypce
Maciej Miecznikowski – œpiew
Kamil Barański – instrumenty klawiszowe
Mikołaj Blajda – kontrabas
Wojtek Fedkowicz – perkusja





31.07 [sobota] – PWST – Scena im. St. Wyspiańskiego

Kraków, ul. Straszewskiego 22



20.00 ORIENT EXPRESS (Tunezja / Szwecja / Polska)

cz.I: Amine & Hamza

cz.II: Orient Express Orchestra



Orient Express Orchestra – premierowy projekt muzyczny, którego trzon stanowiš krakowscy artyœci: Mikołaj Blajda (bas, loopy, kierownictwo artystyczne), Leszek Hefi Wiœniowski (sax/flet), Tomasz Wertz (perkusja), Jakub Mietła (akordeon). Impulsem do powstania grupy była inspiracja kulturš, a w szczególnoœci muzykš dalekiego wschodu. Tak jak słynny pocišg łšczył przed laty Europę i kraje arabskie - ORIENT EXPRESS ORCHESTRA ma za cel dokonać takiego połšczenia w przestrzeni artystycznej i metafizycznej. Do projektu został zaproszony znakomity tunezyjski duet: Amine Mraihi (al oud) i Hamza Mraihi (kanoun) wykonujšcy muzykę inspirowanš folklorem arabskim na tradycyjnych instrumentach. Wzajemne inspiracje muzyków z Europy i Tunezji kreujš nowe, niepowtarzalne brzmienia. Obecnie O.E. Orchestra pracuje nad autorskim, studyjnym albumem. Z projektem współpracujš również: kwartet Art Deco i orkiestra Fresco Sonare.



Amine Mraihi (Tunezja) – al oud

Hamza Mraihi (Tunezja) – kanun

Fredrik Gille (Szwecja) – perkusja

Mikołaj Blajda – bas, loopy, kierownictwo artystyczne
Leszek Hefi Wiœniowski – sax/flet
Tomasz Wertz – perkusja
Jakub Mietła – akordeon
Art Deco – kwartet smyczkowy



01.08 [niedziela] – PWST – Scena im. St. Wyspiańskiego

Kraków, ul. Straszewskiego 22

* koncert specjalny w ramach projektuTANGO NUEVO



QUINTETO DE TANGO NUEVO feat. DANIEL BINELLI (Argentyna / USA / Polska)

Daniel Binelli (Argentyna) to legenda argentyńskiej sceny tangowej, argentyński mistrz bandoneonu. Członek New Tango Sextet Astora Piazzolli (wspólne tournee: Brazylia – Chile – Hiszpania – Włochy – Niemcy – Francja). W latach 1968-1982 Binelli był bandoneonistš i czołowym aranżerem w Osvaldo Publiese’s Tango Orchestra. Jego tournee z 1998 roku z Marthš Argerich, gitarzystš Eduardo Isaakiem oraz z National Symphony of Argentina pod dyrekcjš Pedro Ignacio Calderona było œwiatowym sukcesem. Binelli był głównym dyrygentem operety Maria de Buenos Aires podczas jej wystawienia we Włoszech – z Milvš w roli głównej. Prowadzi ożywionš działalnoœć koncertowš na całym œwiecie.

Grzegorz Frankowski – kontrabasista, prekursor stylu tango nuevo w Polsce; współpracuje z orkiestrš Capella Cracoviensis. Twórca i uczestnik projektów muzycznych z udziałem wybitnych solistów i kameralistów (Vadim Brodzki / El Tango, Wiesław Przšdka / Trio Revirado, Adrian Kreda / Quarteto Polaco, Waldemarem Malickim / Tango Bridge, również: Kevin Kenner, kwintet Piazzoforte). występuje z kwintetem Piazzoforte i œwiatowej sławy pianistš Kevinem Kennerem.

Twórczoœć wykonawcza i kompozytorska Grzegorza Frankowskiego to próba syntezy różnych gatunków muzyki przeniesionych na grunt tanga; korespondencja między tradycjami kultury europejskiej, elementami etnicznymi i tangiem argentyńskim.

W programie koncertu: tradycyjne tanga argentyńskie, tango nuevo Astora Piazzolli, tanga współczesne Daniela Binellego i Grzegorza Frankowskiego. Słowiańska dusza, argentyńska namiętnoœć...

Daniel Binelli (Argentyna) – bandoneon
Polly Ferman (USA) – fortepian
Grzegorz Frankowski (Polska) – kontrabas
Maciej Mška (Polska) – gitara

Paweł Wajrak (Polska) – skrzypce



BILETY, KARNETY, etc.



ˇ koncerty plenerowe [Rynek Główny] – wstęp wolny

ˇ BILETY DO FABRYKI [Kraków, ul. Zabłocie 23] – pojedyncze wydarzenia w Fabryce: 20,00 PLN – do nabycia w Fabryce przed warsztatami i koncertami

ˇ KARNET DO FABRYKI [Kraków, ul. Zabłocie 23] – wszystkie wydarzenia w Fabryce: 100,00 PLN – do nabycia w Fabryce przed warsztatami i koncertami

ˇ BILETY NA KONCERTY KAMERALNE [Kraków, PWST]: 50 PLN – do nabycia w sieci www.ebilet.pl oraz w kasie PWST w dniu koncertów
 
Miejsce:
 
Godz.

 
 
   

 
 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie NiezaleĹźne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury