W poniedziałek, 19 lipca, wraz z rozpoczęciem pierwszych warsztatów artystycznych, zainaugurowana została 9. Międzynarodowa Letnia Akademia Sztuki w Willi Decjusza. Akademia jest cyklicznym projektem Stowarzyszenia Willa Decjusza, na który składajš się warsztaty z różnych dziedzin sztuki i towarzyszšce im, otwarte dla publicznoci, prezentacje. Tegoroczna edycja programu realizowana będzie do 30 lipca i obejmować będzie dwie powišzane ze sobš propozycje w zakresie edukacji artystycznej: warsztaty land art oraz warsztaty tańców dworskich.
Wernisaż wystawy land art: Ogród Królowej Bony
Pierwszš propozycjš w ramach Akademii sš warsztaty land art prowadzone dla dziesięcioosobowej grupy uczestników przez Andrzeja Renesa, artystę rzebiarza, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Brukseli.
Land art, czyli sztuka ogrodów, a właciwie szerzej sztuka ziemi czy sztuka krajobrazu - jest rodzajem działalnoci twórczej, której obszarem i kontekstem działania artystycznego jest przestrzeń ziemi, pejzaż rodowiska naturalnego.
Motywem przewodnim warsztatów jest ogród renesansowy - Ogród Królowej Bony. Temat nie tylko nawišzuje do renesansowego rodowodu i wystroju Willi Decjusza, ale odnosi się także do póniejszych warsztatów tańców dworskich. Wielkogabarytowe kompozycje powstałe w efekcie pięciu dni warsztatów stanowić będš scenografię do warsztatów tańców historycznych i pokazów tańca w wykonaniu zespołów młodzieżowych zaproszonych na 11. Międzynarodowy Festiwal Tańców Dworskich Cracovia Danza.
Wernisaż wystawy prac powstałych w czasie warsztatów będzie mieć miejsce w Willi Decjusza, w pištek, 23 lipca, o godz. 18.00. Wystawę będzie można oglšdać do 29 lipca, w godzinach 10.00 19.00, tj. do zakończenia tegorocznej edycji Międzynarodowej Akademii Sztuki. Wstęp wolny.
Inauguracja warsztatów i 11. Festiwalu Tańców Dworskich Cracovia Danza: Mistrzowie tańca
Już po raz jedenasty w Ogrodzie Gotyckim Willi Decjusza zainaugurowany zostanie Festiwal Tańców Dworskich Cracovia Danza oraz towarzyszšce mu warsztaty. Jak wskazuje tytuł Mistrzowie tańca tegoroczna edycja festiwalu będzie hołdem dla mistrzów, którzy od poczštku istnienia festiwalu byli inspiracjš dla powstajšcych i prezentowanych przez lata przedstawień, stworzonych na podstawie zachowanych traktatów.
W sobotę, 24 lipca, 11. Festiwal Tańców Dworskich otworzy spektakl poetycko-taneczny Taniec z figurami. Partie taneczne w wykonaniu tancerzy Baletu Dworskiego Cracovia Danza przeplatane będš wierszami Izabelli Klebańskiej z tomiku Jak tańczono przed wiekami, czyli taniec z figurami, w autorskiej interpretacji poetki.
Dzień póniej, o godz. 19.00, otwarta zostanie wystawa Mistrzowie tańca wczoraj i dzi, której wernisaż poprzedzi cykl krótkich wykładów powięconych wybitnym tancerzom i choreografom. Wystawa będzie prezentowana w Willi do 29 lipca br., w godzinach 10.00 19.00. Wstęp wolny.
Pokazy tańców dworskich i finał warsztatów
Od 25 do 30 lipca w ramach Letniej Akademii Sztuki w Willi Decjusza odbywać się będš warsztaty taneczne prowadzone przez wybitnych specjalistów: Barbarę Segal (tańce angielskie), Marie Claire Le Corre (tańce francuskie - renesans), Leszka Rembowskiego (tańce polskie) i Alaknandę Das Gupta (indyjski taniec dworski Kathak). Nowociš w stosunku do poprzednich edycji będš warsztaty pantomimy, które poprowadzi Krzysztof Antkowiak (mim, tancerz Baletu Cracovia Danza), a także warsztaty makijażu scenicznego prowadzone przez specjalistkę w tej dziedzinie, Magdalenę Wcisło.
Tradycyjnie, warsztatom towarzyszyć będš wieczorne występy uczestniczšcych w festiwalu zespołów młodzieżowych. Ich prezentacje będš mieć miejsce od 25 do 29 lipca o godz. 19.00, na scenie w Ogrodzie Gotyckim Willi Decjusza. Całoć natomiast zakończy w pištek, 30 lipca, w godz. 14.00 16.00, pokaz tańców różnych epok i gatunków historycznych w wykonaniu zespołu Decius Danza, złożonego z tancerzy uczestniczšcych w tegorocznych warsztatach, pt. Mistrzowie i uczniowie.
Organizatorzy:
Stowarzyszenie Willa Decjusza, Fundacja Ardente Sole, Balet Dworski Cracovia Danza
Koordynacja projektu:
Katarzyna Kopeć: katko@villa.org.pl
Fundator:
Projekt zrealizowano z udziałem rodków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Partnerzy medialni:
Dziennik Polski, Miesięcznik Społeczno-Kulturalny Kraków, Agencja Fotograficzno-Prasowa Wszyscy Patrzš, Edukacyjny Kraków, TVP Kraków, Współpraca redakcyjna RMF Classic.
|