POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
   
ARCHIWUM     zobacz wydarzenia archiwalne
ARCHIWUM     zobacz wszystkie wydarzenia archiwalne

 
06-04-2010      -   06-04-2010
Centrum Kultury PodgĂłrza
Œwięto RĘKAWKI
Centrum Kultury PodgĂłrza

ul. Sokolska 13
30-510 KrakĂłw
tel. 12-656-36-70

http://www.ckpodgorza.pl
Œwięto Rękawki
odbywa się co roku pod Kopcem Krakusa
11.30-17.30
       
 
Wydarzenia inne
6 kwietnia 2010 godz. 11.30-17.30

Tradycyjne œwięto RĘKAWKI pod Kopcem Krakusa
"Życie woja i białki – od narodzin do œmierci"

Obchodzone od wieków œwięto trzeciego dnia Wielkanocy. Od roku 2001 odbywajšce się pod Kopcem Krakusa w formie konkursów, pokazów walk, prezentacji uzbrojenia i życia z okresu wczesnego œredniowiecza. Pod Kopcem Krakusa można zobaczyć jak wyglšdało życie we wczesnoœredniowiecznych osadach, rzemiosło, uzbrojenie, stroje. Można spróbować potraw gotowanych według przepisów naszych przodków i zobaczyć jak wyglšdały œredniowieczne potyczki zbrojne. Uzupełnieniem jest możliwoœć poznania historii Kopca Krakusa, państwa Wiœlan i Polan.

PROGRAM:

11.30
Prezentacja Drużyn i Bieg Wojów wokół Kopca

12.00
Rozpoczęcie imprezy
(Obrzęd Przywitania Wiosny: rozpalenie ognia oraz toczenie jaj i kołaczy z kopca Krakusa)

15.00
Inscenizacja bitwy wojsk Księcia Wiœlan z oddziałami lokalnego
władyki Bitwa wœród bicia bębnów i dęcia w rogi.

17.00
Tryzna


Ponadto w programie:

11.00-17.00 Medycyna Œredniowieczna (Collegium Medicum UJ)
11.00-17.00 Warsztat powroŸnicy
11.00-17.00 Przymierzalnia strojów œredniowiecznych
11.00-17.00 Pokazy życia codziennego we wczesnym œredniowieczu
11.00-17.00 Namiot Muzeum Archeologicznego (Oddział Nowa Huta)
11.00-17.00 Konkursy „sprawnoœci rycerskich”.
11.00-17.00 Jazda konna
11.00-17.00 Pokazy rzemiosł tradycyjnych
kowal i kuŸnia œredniowieczna
pokaz garncarstwa œredniowiecznego i pradziejowego
bednarz
mielenie zboża
mincerz
płatnerz

Historia Rękawki
XV wiek - na Kopcu Krakusa odbywały się tajemne obrzędy zaduszek wiosennych, z ucztš pogrzebowš i paleniem ogni, gromionych w "Kazaniach trzemieniańskich" Michała z Żarnowca /1497 r./.
II poł. XVI wieku "Księgi Hetmańskie" Stanisława Sarneckiego: "Szczepili lucos z drzew osobliwych gaiki i pienišdze szczero - srebrne, które zowiš œwiętego Jana pieniędzmi rozsiewali/.../ i igrzyska tu rozmaite sprawowali. Prawdopodobnie zaduszki odbywały się w pierwszy dzień wiosny, i na tę okazję wzgórze Kopca iluminowane było oczyszczajšcym ogniem, sadzono œwięte gaiki, przypuszczalnie by dusze zmarłych powracajšcych w postaci ptaków miały gdzie odpoczšć. Złe duchy organizujšc pokazy walk szermiercznych i prawdopodobnie z tego samego powodu w ziemię zaorywano monety z podobiznami œw. Jana. Aby odcišgnšć uczestników pogańskiego œwięta władze koœcielne wybudowały koœciół pod wezwaniem œw. Benedykta, w którym to koœciółku odpust odbywał się tego samego dnia co zaduszki.
XVII wiek - pierwszy raz pojawia się nazwa Kopiec Krakusa, a także nazwa Rękawka na oznaczenie wzgórza na którym usypany był Kopiec/ słowo rękawka pochodzi z języka starosłowiańskiego od słów "raka, rakew" oznaczajšcego trumnę lub grób/.
XVIII wiek - najtrwalszym œladem po pogańskim œwięcie wiosennym jest zwyczaj urzšdzania na Kopcu styp pogrzebowych za zmarłych, którym poœwięcano chleb, jabłka, a nade wszystko jajka, które miały moc zjednywania dobra, obrony przed złem, a jako ziarno życia zasilały duszę zmarłego. To właœnie stšd pochodzi zwyczaj zrzucania pożywienia ze stoków Kopca wprost w ręce okolicznej biedoty, który zachował się do wieku XIX.
XIX wiek - Rękawka to przede wszystkim kiermaszowo - jarmarczna atrakcja, jedyna okazja dla której cały Kraków œcišgał do Podgórza, zabawa ludowa z jej podstawowymi atrybutami: karuzelš, huœtawkami, katarynkami z papugami, strzelaniem z wiatrówek, wspinaniem się na słup obsypany talkiem i wyœcigami w workach.
5 kwietnia 1836 roku - Dekret władz austriackich zakazujšcy wejœcia na Kopiec spowodował, że ludnoœć cofnęła się na Wzgórze Lasoty, pod koœciół œw. Benedykta i wtedy to po raz pierwszy obrzšdek rzucania jaj i bułek odbył się tu.
1846 rok - Wybudowanie wokół Kopca fortu wojskowego ostatecznie przesšdziło o przeniesieniu œwięta Rękawki pod koœciół œw. Benedykta.
1897 rok - Dekret władz austriackich zakazujšcy zrzucania z góry żywnoœci wydania z powodu dantejskich scen, które się przy tym rozgrywały.
I poł. XIX wieku - Rękawka to już tylko zabawa - festyn, z której obraz ukazał A. Wajda w jednym z odcinków serialu " Z biegiem lat, z biegiem dni".

XX wiek: Czym jest Rękawka ?
Czy to tylko odpust odbywajšcy się w trzeci Dzień Œwišt Wielkanocnych pod Koœciółkiem œw. Benedykta, czy też œlad prastarych obrzędów słowiańskich? Od 2001 roku Dom Kultury "Podgórze" organizuje Rękawkę w innej formie - wraca do jej prasłowiańskich korzeni - umożliwiajšc cofnięcie się w czasie o szeœć wieków. Pod Kopcem Krakusa można zobaczyć jak wyglšdało życie we wczesnoœredniowiecznych osadach, rzemiosło, uzbrojenie, stroje. Można spróbować potraw gotowanych według przepisów naszych przodków i zobaczyć jak wyglšdały œredniowieczne potyczki zbrojne. Uzupełnieniem jest możliwoœć poznania historii Kopca Krakusa, państwa Wiœlan i Polan.

Organizator:
Dom Kultury „Podgórze”
ul. Krasickiego 18
30-515 Kraków
podgorze@dkpodgorze.krakow.pl
www.dkpodgorze.krakow.pl

Patronat medialny:
Portal www.Krakow.zaprasza.eu
 
Miejsce:
Œwięto Rękawki
odbywa się co roku pod Kopcem Krakusa
 
Godz.
11.30-17.30

 
 

Zdjęcia: www.Krakow.zaprasza.net
 

 

 

 

 

 
   

 
 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie NiezaleĹźne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury