Istniejš momenty symboliczne i dzieła emblematyczne.
Do pierwszych należy Boże Narodzenie.
Do drugich Oratorium Bożonarodzeniowe.
Istniejš też symboliczne postaci. Jak Jan Sebastian Bach i Andrew Parrott, najsłynniejszy rekonstruktor dzieł lipskiego kantora, przywracajšcy im ich przejrzyste brzmienie i pierwotnš siłę.
Połšczenie tych wszystkich elementów proponuje Capella Cracoviensis. Oratorium Bożonarodzeniowe (Weihnachtsoratorium, BWV 248) Jana Sebastiana Bacha pod dyrekcjš Andrew Parrotta (cz. I - III) i Matteo Messoriego (cz. IV - VI) w cišgu dwóch adwentowych koncertów, zwišzanych ze zbliżajšcymi się więtami Bożego Narodzenia. Znaczenie tej syntezy to znaczenie tradycji.
Weihnachtsoratorium zostało skomponowane na Boże Narodzenie 1734 r. w Lipsku. Bach prezentował całoć przez trzy kolejne dni wišt. Dzieło złożone jest z szeciu częci, do których muzykę kompozytor zaczerpnšł z kilku swych kantat wieckich. Kantaty te powstawały na konkretne okazje, po których nie miały szansy na ponowne wykonanie, Bach "ratował" więc w ten sposób stworzonš do nich muzykę - a była to muzyka nawet jak na Bacha wyjštkowa, pełna splendoru i dynamicznego blasku (by wspomnieć choćby poczštkowy chór "Jauchzet, frohlocket", pochodzšcy z kantaty "Toenet ihr Pauken"). Muzyka odpowiadajšca doskonale radosnej i podniosłej okazji, jakš sš więta Bożego Narodzenia. Podejmujšc ten rzadko - ze względu na trudnoci obsadowe i wykonawcze - wykonywany utwór, Capella Cracoviensis pragnie ustanowić właciwš dla Bożego Narodzenia tradycję.
Zapraszamy - www.capellacracoviensis.pl
|