"Szanuj Miasto" to akcja majšca na celu zachęcenie mieszkańców Krakowa a zwłaszcza dzielnicy Podgórze do tego , by dbali o wyglšd ulic, skwerów, parkanów.
W 2010 roku krakowscy urzędnicy wydali zgodę na wycinkę 20 785 drzew, głównie w zwišzku z nowymi inwestycjami. Od ponad dwudziestu lat miasto niebezpiecznie zmienia swoje oblicze. Intensywny rozwój infrastruktury stwarza okazję do zmiany, nad którymi coraz trudniej przejć do porzšdku dziennego. Szczególnym problemem stał się natłok i specyficzna estetyka reklam zasłaniajšcych urodę i charakter Krakowa. Taka urbanistyczna znieczulica pogłębia panujšcy wokół chaos i brzydotę . Zapomnielimy jak może wyglšdać miasto. Stowarzyszenie PODGORZE.PL uważa, że wyglšd otoczenia wokół zależy także od nas samych.
- Idea akcji "Szanuj Miasto" jest bardzo prosta. Chcemy, bymy MY MIESZKAŃCY KRAKOWA, dbali o wyglšd ulic, skwerów, parkanów. Ale co konkretnie można zrobić? Między innymi na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w Kinie Wrzos 13 kwietnia, o godzinie 18:00. Zaprosimy Państwa na pokaz kilku filmów dokumentalnych o ludziach, którzy postawili sobie za cel mówić głono o spucinie, URODZIE, ATMOSFERZE naszego miasta oraz działać na rzecz ochrony przestrzeni publicznej- czytamy na stronie internetowej Stowarzyszenia PODGÓRZE.PL
Goćmi specjalnymi projektu SZANUJ MIASTO będš Elżbieta Dymna i Marcin Rutkiewicz, założyciele Stowarzyszenia Miasto Moje a w Nim. Prowadzš oni działalnoć, która zmierza do wprowadzenia zmian prawnych w zakresie ładu przestrzennego walczš z nielegalnymi reklamami zewnętrznymi. Przedstawiš oni postulaty stowarzyszenia oraz opowiedzš o swoich działaniach i dowiadczeniach w tym zakresie.
Po raz pierwszy w Polsce pokazany zostanie film Toma Paynea pt. Notes from the Edge of the East, którego bohaterem jest Anglik Karl Naylor, który w inteligentny i przewrotny sposób opowiada historię swojej miłoci do Polski a zwłaszcza Krakowa.
Swoje dwa filmy przedstawi także Magdalena Oleszkiewicz. Englishman in Kraków i Protect Kraków Heritage. Traktujš one o działaniach grupy zaangażowanych na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i architektonicznego miasta.
Ponadto zobaczymy film Kris zrealizowany przez wydawnictwo WAM. To krótka opowieć o Christopherze B. Grayu, aktywicie, muzyku i miłoniku Krakowa. Tytułowy Kris postanowił zwrócić uwagę mieszkańców Krakowa na urodę starych drzew, które sš systematycznie wycinane, a także problem nielegalnych reklam oraz niekontrolowanych zmian architektonicznych. Uczynił to przejmujšc na kolejne 365 dni projekt artystyczny Cecylii Malik. Artystka wspinała się każdego dnia przez jeden rok kalendarzowy na kolejne drzewo.
Zapraszamy wszystkich do uczestnictwa w projekcji, a wieczorem, od 21:00 w Drukarni zapraszamy na koncert 365 DRZEW i afterparty.
|