S wiaty bliskie i dalekie. S wiaty sowa i obrazu. S wiaty marze i wiaty realne. wiaty wedug reportera i wiaty wedug podrnika. S wiaty, ktre zmieniaj ycie.
Opowiedzie o nich mona w literaturze. Mona w dzienniku. Mona podczas spotkania.
Opowie o nich bywa krtka i bywa duga. Bywa oczekiwana, bywa zaskakujca. Opowie o nich moe zmieni bieg ycia.
Cz II "Fenomenu dziedzictwa kulturowego Indii", to dalszy cig wielu podry Wodzimierza Musiaa, dokoczenie rozpocztych wtkw i wprowadzenie w nowe.
W refleksjach Wodzimierza Musiaa podczas drugiej czci "Fenomenu dziedzictwa kulturowego Indii" kluczowe stao si przyjrzenie wanym momentom w yciu mieszkacw Indii.
O naoeniu witej nici. Podrnik podj wtek jednej z najwaniejszych ceremonii hinduistycznych. Daje ona prawo do uczestniczenia w obrzdach hinduistycznych, suchania recytacji witych pism hinduizmu. Zarysowana problematyka ceremonii upanajana kieruje w stron zakoczenia tego czasu w yciu, kiedy chopiec jada posiki z matk. Nasta czas, kiedy powinien spoywa je w towarzystwie mczyzn.
Fascynacja Indiami widoczna jest w opowieci o ceremonii maestwa. Istotne jest wskazanie na trzy gwne cele: wzmocnienie religii dziki skadaniu ofiar domowych, prokreacj, ktra zapewnia szczliwe ycie i cigo rodu oraz rati przyjemno seksualn. Uroczysty charakter ceremonii wiadczy o witoci maestwa dla staroytnych prawodawcw.
Obrzdy pogrzebowe stanowiy ostatni z wielu ceremonii, ktre znaczyy bieg ycia. Oywa wtek spalania nad brzegiem rzeki zmarego lub w jej pobliu. Zapewniajce odejcie duszy do brahmana ceremonie, ktre przywoa podrnik, skaniaj do refleksji.
Spotkanie byo kolejn prb dotarcia do sekretw Indii. W sowach podrnika w cyklu Bliej wiata wyranie rysuje si ch przyblienia wiata pachncego wanili, pieprzem i kardamonem - Indii.
Podczas trzeciego spotkania usyszymy midzy innymi o trzech drogach do zbawienia wedug hinduizmu - pracy, pobonoci i wiedzy.
Spotkanie odbdzie si 23 kwietnia 2014 roku o godz. 17.30.
Iwona Matejczuk
fotografia ze zbiorw Wodzimierza Musiaa